Řez dřevin - opadavé stromy

Poslal(a) 09.03. 2008 12:18:43 (49998 čtenářů)

Teleskopické zahradní nůžky - řez dřevin (FISKARS)

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.

Stromy začínají na jaře nový růst pučením listí a výhonů. V tuto dobu není vhodné je rušit. Po polovině léta se růst výhonů zpomalí a růst stromu se koncentruje na kořeny a kmen. Když se zvyšuje tloušťka kmene a větví, všechny rány se rychle hojí. S nadcházejícím podzimem se hojení ran zpomaluje, až se zcela zastaví. Když dozrává úroda a stromy začnou ztrácet listí, znamená to, že se připravují na zimu . Ani v tuto dobu není vhodné je rušit. V týdnech mezi polovinou léta a září mohou rány na stromech zarůst kůrou. Ve zbývající části roku k takovému růstu nedochází.

Pokud jste nestihli prořezat stromy v létě, můžete tak učinit ještě následující jaro – vyjma těch, které sají mízu nebo mají tendenci ke klejotoku nebo hnití. Pokud raději neprořezáváte jabloně a hrušně uprostřed léta, můžete je rovněž řezat následující jaro před začátkem růstu.

Živé větve je třeba odstraňovat co nejdříve. Rány nesmí být nikdy větší, než 7 cm v průměru. Takové zranění se stromu obvykle zahojí. Všechna větší zranění zůstávají otevřená a fungují jako vstupní dveře pro výtrusy různých hub. Tenčí větve lze odstranit nůžkami, univerzálními zahradnickými nůžkami (podle potřeby s jedním nebo dvěma prodlužovacími rameny) nebo univerzálními teleskopickými zahradnickými nůžkami. Dalším užitečným nástrojem s dlouhým ramenem jsou univerzální teleskopické nůžky, kterými lze pracovat v koruně malého stromu bez nepříjemného natahování. Na silnější větve lze použít větší zahradnickou pilku nebo pilku na větve připevněnou k univerzálním zahradnickým nůžkám nebo teleskopickým zahradnickým nůžkám.

PRVNÍ ŘEZ OPADAVÉHO STROMU
Pro urychlení kořenění potřebuje strom co nejvíce listoví, které produkuje energii. Při sázení upravte poškozené a sestřihněte příliš dlouhé kořeny. Rovněž upravte poškozené a odstraňte odumřelé větve a všechny slabší sekundární koruny. Žádný další řez není zapotřebí. Platí to rovněž pro jabloně.

UDRŽOVACÍ ŘEZ OPADAVÉHO STROMU
Udržovací řez proveďte až po řádném zakořenění stromu. Strom začne vytvářet nové kořeny během jednoho až dvou let. Pokud byl strom zasazen ve stísněném prostoru, je vhodnější odstranit více malých větví, než jednu velkou. Není vždy nutné odstranit celou silnou větev. Často ji stačí zkrátit na vhodném živém rozvětvení. Neponechávejte žádné pahýly, které mohou fungovat jako zadní vrátka pro houby. Budete-li při řezu postupovat tímto způsobem, zachová si strom svůj přirozený růst, bude omezen růst nových výhonů a strom nebude muset vydávat energii na boj proti hnilobným houbám. Odstraňujte z opadavých stromů odumřelé, nemocné nebo odřené větve a také větve rostoucí do koruny a veškeré sekundární koruny. Sekundární koruna je větev, která je tak vysoká nebo vyšší, než koruna, a stejně silná, jako kmen. Větve, které jsou příliš dlouhé a brání průchodu je třeba zkrátit na vhodném rozvětvení tak, aby průměr rány nepřesahoval 7 cm. Odstraňte větve, které rostou v příliš ostrém úhlu do koruny. Rovněž je vhodné odstranit rozvětvení, která mají tendenci k roztržení (s “vnitřními” vidlicemi). Takovým větvím lze rovněž dostatečně včas ulehčit zkrácením části menších větví na koncích.

ŘEZ PRO ZAJIŠTĚNÍ ÚRODY
Podle pokynů v následující části lze provádět udržovací řez jabloní a hrušní. Při udržovacím řezu mladé jabloně nebo hrušně je třeba provést průklest koruny, aby se omezil její růst a aby se co nejvíce usnadnila sklizeň ovoce. Prvních několik let provádějte průklest koruny a odstraňujte sekundární koruny.

Vzhledem k tomu, že mladé jabloně rostou velice bujně, je dobré postupovat při řezu opatrně.

Provedete-li příliš hluboký řez mladé jabloně, zrychlí se růst nových výhonů a zpozdí se dospívání stromu, které je nezbytné pro plození. Není nutné příliš řezat boční větve. Pokud se boční větev změní na sekundární korunu, odstraňte ji. Rovněž odstraňte veškeré výhony rostoucí z bočních větví směrem ke kmeni.

Je velice důležité ohýbat větve směrem dolů! Ohýbáním větví mladých jabloní docílíte toho, že přestanou růst do délky a nebude nutný žádný řez. Koruna bude otevřená a světlá a zrání úrody bude urychlené.

Ohýbejte větve dolů v úhlu 90 stupňů na jaře, ne později než v polovině léta. K ohýbání můžete použít plochý motouz. Přivažte motouz k zemi nebo ke kmeni stromu na dobu přibližně tři týdny, nebo dokud větve nezdřevnatí v nové poloze. Ohýbat lze jednoleté i dvouleté větve. Po pěti letech obvykle jabloň ukončí základní období růstu. Poté stačí pouze dávat pozor na sekundární koruny a výhony rostoucí do koruny. Při pravidelném prořezávání není nutné řezat příliš mnoho. Nadměrný řez urychluje růst vodních kořínků a snižuje úrodu.

Třešně a švestky je vhodné prořezávat mladé, protože tak získají silnou strukturu (viz část ‘udržovací řez opadavého stromu’ výše). Později je třeba odstraňovat pouze odumřelé a poškozené větve.

Udržovací řez, řez mladé jabloně - řez dřevin (FISKARS)

Ukázka textu z brožurky Průvodce řezem stromů a keřů
Fiskars Brands Finland
nám.T.G.Masaryka 36, 264 01 Sedlčany
www.fiskars.com

Články: řez dřevin

26.02. 2008
28.33 kB čtenářů
Řez dřevin
07.03. 2008
86.13 kB čtenářů
Řez dřevin - jehličnany
05.03. 2008
35.07 kB čtenářů
Řez dřevin - opadavé keře a popínavé rostliny (1)
05.03. 2008
29.11 kB čtenářů
Řez dřevin - opadavé keře a popínavé rostliny (2)
28.07. 2010
20.02 kB čtenářů
Zahradnické nářadí pro řez dřevin - jak jej používat
Diskusní fórum / Zahradní nářadí
20.08. 2018
2.64 kB čtenářů
Třínohý žebřík (nastavitelné nohy)
24.02. 2017
4.23 kB čtenářů
Plastová nádrž na vodu
02.12. 2016
95.42 kB čtenářů
Poradte jaké nářadí ?
10.11. 2014
5.85 kB čtenářů
Hrábě - jakou délku násady
04.11. 2013
6.18 kB čtenářů
Bazarové aku zastřihavací nůžky nestŕíhají
05.01. 2013
16.00 kB čtenářů
Oprava nářadí
10.11. 2011
11.46 kB čtenářů
Vysavač, nebo hrábě?
10.06. 2009
13.50 kB čtenářů
Vytrhávač plevele