Verdag: Ruj vlasatá - zasychání listů
Dobrý den, máme třetím rokem dvě ruje, u jedné začaly osychat konce větví, listy se rozdrobí mezi prsty na prach. Není viditelné žádné napadení škůdci, ani plísní apod. Jednu větvičku jsme již zastřihli, nyní je jich "napadených" více. Druhá ruj je zatím v pořádku. Stojí kousek od sebe. Může mi někdo poradit, kde je problém?
Děkuji předem!
YOS: Verdag - problém je v půdě. Je infikovaná houbou Přeslenatka - Verticillium sp. nebo-li  Verticilliová nákaza. Stále častěji a stále více druhů napadá tato smrtelná houba různé rostliny, keře i stromy. Obávám se, že letos nebo nejdéle za 2-3 roky o tuto krásku příjdete. Abyste zamezila rozšíření, je nutné všechny napadené větve odstřihat a nejlépe spálit. Nezapomeňte dobře očistit nůžky nebo pilku, kterou použijete. Po naříznutí napadené větve vidíte pletivo zbarvené do fialova nebo do šeda. Příčinou bývá špatné složení půdy nebo špatná propustnost. Tato houba se kořeny dostane do dřeva, ucpe pletivo a transport mízy a vody je zamezen. Za teplého a suchého počasí se ukazuje nejrychleji. Co dělat? Dezinfekce půdy (zakrytí neprodyšnou fólií na 6 týdnů, zase záleží na teplotě. Jen vysoké teploty zničí tuto houbu). Chemickou dezinfekcí půdy. A hlavně vylepšením struktury a propustnost půdy.  Přeji hodně úspěchů.

Všechno jde tak, jak má jít.
Verdag: YOS - děkuji mnohokrát za vyčerpávající, i když velmi nepříznivou sad  odpověď. Pravda je, že máme docela špatnou půdu. Keř jsem ostříhala, zatím vypadá dobře, ale :rolleyes. V každém případě bych tam mohla dát černou nepropustnou folii. Mohu se ještě zeptat, čím se dá půda vydezinfikovat?
Máme teď tři roky založenou nádhernou a docela velkou zahradu podle návrhu moc šikovné zahradní architektky, dělá nám spoustu radosti (a práce:P), tak snad nebudeme moc bojovat s takovými problémy.
Všechny keře a trvalky dostaly do startu do velkých děr zahradní substrát, rašelinu a podobně, dle potřeb jednotlivých druhů, no snažili jsme se. Moc si tu krásu užíváme... :cool Děkuji a přeji hodně radosti s Vaší zahradou!
YOS: Děkuji za reakci. První krok jste udělala velice dobře. Je nutné infikované části dostat ze zahrady ven a nářadí dobře, třeba jen mýdlem nebo jarem omýt. Jestliže dáte černou folii, tak to znamená, že tu nemocnou Ruji odstraníte? Já bych nejprve vylepšila půdu kolem té nemocné Ruje a dala jí šanci . Nevím jakou máte půdu, ale např. pokud je hutná, málo provzdušněná, přimýchala bych nějaký přírodní materiál, např.slámu, písek, kompost. Pokud je půda moc mokrá, při deštích bych přikryla kořeny, dokud půda pořádně nevyschne. Chce to se podívat hlouběji ke kořenům. Pošlete nám na ukázku nějakou fotku Vaší zahrádky i Vaší nemocné Ruje. Děkuji

Všechno jde tak, jak má jít.
Verdag: Dobrý večer, děkuji! Kolem ruje je trochu mulčovačky, tak tu odstraníme a zkusíme se postarat o lepší provzdušnění půdy.
Je tu taková opravdu málo prodyšná, jílovitá. Samozřejmě, jak jsem psala, při sázení jsme dávali jinou. Protože teď samozřejmě pořád všechno kvete, mám nějaké fotky ve foťáku, tak jak se mi je podaří stáhnout, pošlu!
Moc děkuji za radu a dám vědět! Pozdrav z JM kraje!
Další informace v článcích o rostlinách
Ruj vlasatá - Cotinus coggygria ‘Royal Purple’ Řez rostlin - ruj vlasatá
Bez řezu vyroste keř ruje vlasaté do výšky 2–3 m a zejména koncem léta ohromuje svým bohatě péřitým plodenstvím – také ve vázách, pro něž je ozdobou …
Euromedia Group k.s. | 21.02. 2011
Cotinus coggygria 'Royal purple' - ruj vlasatá Cotinus coggygria 'Royal purple' - ruj vlasatá
Skupina: Keře s opadavými listy. Vlastnosti: Jedná se o velmi odolnou dřevinu vůči suchu. V létě ji zdobí řídké vlasovité laty s prodlouženými hustě chlupatými květními stopkami. Umístění: Miluje slunce …
Rebo Productions CZ | 09.07. 2008
Cotinus coggygria 'Golden Spirit' ® - ruj vlasatá Cotinus coggygria 'Golden Spirit' ® - ruj vlasatá
Středně rostoucí opadavý keř, listy citronově žluté, větvení nepravidelné, květenství je jemná, bohatě větvená lata, která vytváří velmi jemný, nadýchaný dojem pro celý keř …
Cotinus coggygria 'Young Lady' - ruj vlasatá Cotinus coggygria 'Young Lady' - ruj vlasatá
Synonymum: Rhus cotinus Young Lady je výjimečná odrůda ruje vlasaté. Jako chlupaté hlavy vypadají její květenství, když začátkem léta kvete. Samotné květy jsou titěrné, ale z nich vyrůstá množství nápadných, béžových až lehounce narůžovělých vlasců …