Vyvýšený záhon

Poslal(a) 19.09. 2017 14:04:00 (7433 čtenářů)

Jak jsme stavěli vyvýšené smíšené záhony – postup
Jak už název napovídá, vyvýšené záhony jsou obvykle v nějaké výšce nad úrovní terénu. Vyvýšené jsou proto, abychom se při manipulaci s rostlinkami nemuseli tolik shýbat, ale i proto, že složení vyvýšených záhonů je odlišné od těch klasických.

Vyvýšený záhon (KNIŽNÍKLUB)

Vyvýšený záhon se skládá z několika vrstev. Nejčastěji to bývají tyto (jmenuji od nejspodnější): silné větve, tenčí větvičky, sláma, seno, biologický odpad, trsy trávy, zemina, kompost, jemný substrát nebo mulč (nastýlka). Pokud zakládáme záhon na zarostlé ploše a nechce se nám původní porost pracně odstraňovat, dává se úplně dospodu na porost vrstva kartonu, který se pokládá s přesahy. Někdy se hodí zrealizovat (jako jsme to udělali i my) takovou zjednodušenou verzi.

Vrstvy odspodu: papírové kartony, vyryté travní drny, vyzrálý koňský hnůj, sláma jako mulč. Do substrátu se může přímo sít, do mulče je lepší vysazovat předpěstovanou sadbu.

Vyvýšený záhon je potřeba ohraničit vhodným oplocením jako bednu, aby se nerozpadl. Materiál může být různý: dřevěné latě, kameny, staré cihly, proutěné oplocení – libovolný materiál, který je k dispozici.

Proč má tenhle záhon tolik složitých vrstev? Je to všechno dobře vymyšlené. Organická hmota se v takovém záhoně časem rozkládá, a tím postupně dodává potřebné živiny. Kromě toho silné větve ve spodní vrstvě slouží jako rezervoáry vody pro rostliny, které ji z nich nasávají kořeny jako z houby.

Hmota se časem rozkládá, záhon pomalu klesá, snižuje se. Po dvou až třech letech se buď založí nový záhon, nebo se do něj organická hmota přidává průběžně – potom vydrží déle.

V naší zahrádce přidáváme průběžně organickou hmotu, poněvadž jsme líní dělat každé tři roky nové záhony. Když posekáme louku, čistíme obydlí naší drůbeže (slepice liliputky a kachny plemene indický běžec – o nich se zmíním později), protrháváme zeleninu a bylinky, a všechno využijeme jako vydatný organický mulč přímo na záhonech.

Jak jsme vyvýšené záhony realizovali doma? Přikládám postup.
Nejdříve jsem navrhla a nakreslila na papír, jak to bude vypadat a co kde bude vysazeno. Když nám počasí dovolilo, vyznačili jsme v zahradě provázkem budoucí linii záhonu, abychom viděli, kudy povede. Provázek jsme zafixovali kolíky, které jsme získali po jarním prosvětlení katalpy, a tak některé v zemi vypučely. Kolíky zároveň posloužily jako hranice při budování cestičky z andezitových nášlapných kamenů, jež jsme osadili podél záhonu.

Rozhodli jsme se existující trávu v tomto záhoně pracně nelikvidovat (dost jsme se nadřeli s vedlejšími záhony…), jen jsme ji posekali a přímo na ni jsme poskládali obrácené travní drny. Těch jsme měli dostatek z vedlejšího záhonu, který jsme připravovali k osetí. Tráva se nám tak rozloží a zároveň obohatí půdu pod sebou.

Celou plochu z obrácených travních drnů jsme potom pokryli kartonem z krabic tak, aby nevznikala žádná volná místa. Karton jsme překrývali přes sebe.

Na položený karton jsme rozprostřeli koňský hnůj (z blízkého koňského ranče, kde ho mají dostatek).

Poslední vrstvu tvořila sláma, získaná opět z místních, tedy vlastních zdrojů – seřezáním vysokých okrasných trav v zahradě.

Všechno jsme vydatně zalili vodou, aby materiál slehl a změkl. Palisádky z katalpy jsme zahustili, budou sloužit jako základ pro malé vrbové oplocení, které budeme vyplétat průběžně podle dostupnosti čerstvých vrbových prutů (postupně, jak se bude vrba ze zahrady zastřihávat a prosvětlovat na léto).

Po slehnutí byl záhon připravený k vysazování do hnízd. Jak se vysazuje do slaměného mulče? Na místě, kam se bude sázet předpěstovaná sazenice, se sláma trochu rozhrne, karton pod ní se prorazí lopatkou, vloží se sazenice s kořenovým balem a je to! Takto založený záhon s mulčem je vhodný pro pěstování rostlin náročných na živiny (například okurky, tykve, rajčata, papriky…), jejichž předpěstované sazenice můžeme sázet do hnízd. Záhon se brzy utěšeně rozrostl v jedlou léčivou džungli, ze které jsme postupně obírali zdravé plody. V dalších letech jsme už jen vysazovali a seli.

Vyvýšený záhon: realizace (KNIŽNÍKLUB)

Články: vyvýšený záhon

10.01. 2010
101.53 kB čtenářů
Vyvýšený záhon
10.07. 2017
9.44 kB čtenářů
Nápadité zahradní projekty
05.03. 2017
5.84 kB čtenářů
Pieris japonica 'Cupido' - pieris japonský
18.12. 2013
17.23 kB čtenářů
Rostliny s ozdobnými plody
20.03. 2019
1.81 kB čtenářů
Pieris japonica 'Ralto' - pieris
Diskusní fórum / Ostatní
09.04. 2018
1.42 kB čtenářů
Zalévání na jaře v zimní zahradě
17.03. 2017
2.92 kB čtenářů
Košíčky na cibuloviny
27.03. 2016
11.33 kB čtenářů
Mulčování
09.03. 2015
20.90 kB čtenářů
Lalokonosci - jak se jich zbavit
23.02. 2015
6.84 kB čtenářů
Živá stěna
29.05. 2014
19.43 kB čtenářů
Hlístice - prodejci
12.08. 2013
7.19 kB čtenářů
Psi na zahradě
29.06. 2013
13.88 kB čtenářů
Netkaná textilie - ochrana proti škůdcům
30.07. 2012
13.81 kB čtenářů
Vyvýšený vrbový záhon u stromu
12.11. 2011
22.52 kB čtenářů
Šikovné nápady do zahrady
09.11. 2011
9.20 kB čtenářů
Zimní ochrana rostlin - výběr materiálu