Rostliny: Chamomilla recutita - heřmánek lékařský

Poslal(a) 13.12. 2018 15:16:23 (12221 čtenářů)

Synonymní název: heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Lidové názvy: kamilky, marunka, harmaníček, rumánek

Chamomilla recutita - heřmánek lékařský

Popis: Je to jednoletá silně vonná bylina se slabým vřetenovitým kořenem, 10 až 50 cm vysokou bohatě větvenou lodyhou a střídavými přisedlými listy, jejichž čepel je dvakrát až třikrát zpeřeně dělená na úzké čárkovité úkrojky. Jednotlivé, dlouze stopkaté úbory se zeleným zákrovem mají obvodové bílé samičí květy s jazykovitou korunou v době plného rozkvětu šikmo skloněné na stopce; středové trubkovité květy jsou žluté a obojaké. Květní lůžko je bezplevkaté, nejprve polokulovité, později kuželovité a uvnitř duté. Plody jsou velmi drobné nažky bez chmýru. Kvete od května do září.

Výskyt: Vyskytuje se téměř po celé Evropě a západní Asii na východ až do severní Indie, jako polní plevel byl již dávno zavlečen do Severní Ameriky a Austrálie. Dnes se pěstuje v rozsáhlých polních kulturách především ve střední a jihovýchodní Evropě, v severní Africe a Jižní Americe. Roste především v teplejších oblastech na polích, úhorech, podél cest a na rumištích, na sušších písčitých půdách často pospolitě. Pěstování je celkem nenáročné, nedaří se mu ale ve vlhkých chladných oblastech s kyselými podmáčenými půdami.

Využití: Heřmánková silice a čistý chamazulén jsou součástí mnoha hromadně vyráběných léčivých přípravků např. Florkamil, Stomaran, Tormentan, Alvisan, Camillca, Dermazulen, Pityol a Contraspan. Hojně se heřmánek využívá i v kosmetice. Masti s chamazulénem urychlují hojení a zamezují tvorbu nadměrných jizev, koupele se používá k ošetření vlasové pokožky a zesvětlení odstínů vlasů, extrakt je i v pleťové masce Perilacin, v ústních vodách apod.

Možnost záměny: V přírodě může být zaměněn za některé druhy rmenů (Anthemis) a za heřmánkovec nevonný (Matricaria perforata), které však mají plné, ploché, nebo polokulovité a plevkaté květní lůžko a buď nevoní nebo nepříjemně páchnou.

Sběr pro léčivé účinky
Droga: rozkvetlé úbory s krátkými stopkami (Flos chamomilae)

Obsahové látky: Droga obsahuje kolem 1 % silice (pěstované polyploidní formy až 3 %), jejímiž hlavními složkami jsou modře zbarvené azulény. Nejvýznamnější z nich je chamazulén (až 20 %), dále farnesen a bisabolol. Dalšími účinnými látkami jsou flavonoidy (apigenin se spasmolytickým účinkem), slizy, hořčiny a řada dalších sloučenin včetně karotenoidů.

Sběr a sušení: Úbory se sbírají buď ručně nebo pomocí hřebenů, při pěstování v polních kulturách pak sklízecími stroji. Po sklizni se nasbírané úbory vyčistí od nežádoucích příměsí a drobné příměsi se odstraní opatrným prosetím na hrubém sítu. Suší se ihned po sběru bez obracení v tenké vrstvě ve stínu, při umělém sušení nesmí teplota překročit 40 °C, aby nedošlo ke ztrátám silice. Drogu je nutno chránit před vlhkem a světlem. Ke skladování jsou nejvhodnější těsné uzavřené plechovky. Správně usušená droga má charakteristickou příjemnou vůni, nahořklou chuť a zachovává si původní barvu.

Použití:výrazné protizánětlivé účinky, působí dezinfekčně, spasmolyticky, proti nadýmání, podporuje pocení, má i mírně uklidňující, adstringentní a žlučotvorný účinek. Zevně se používá k obkladům a koupelím na rány, spáleniny a zánětlivá onemocnění (např. hemoroidy), jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, hrtanu, dásní a k výplachům. Vnitřně se používá zejména při žaludečních potížích, nadýmání, střevních katarech, průjmech, gynekologických potížích, zámětech močových cest a při nemocech z nachlazení jako potopudně působící prostředek. Čaj se připravuje jako zápar a obvyklé dávkování je polévková lžíce, u dětí pak čajová lžička na šálek. Nejčastěji se používá v čajových směsích, např. při nadýmání se doporučuje směs stejného množství heřmánku, máty, kozlíku, kmínu a anýzu, při střevních potížích směs heřmánku, meduňky, máty a lékořice, pro pocení směs heřmánku a lípy.
Text: Michal Sochor, Botanika - teorie a praxe, botanika.borec.cz, foto Zdena Nováková a Miloš Krump

Články: chamomilla recutita

12.09. 2008
41.13 kB čtenářů
Heřmánek římský a heřmánek pravý
Diskusní fórum / Bylinky a koření
17.06. 2018
3.03 kB čtenářů
Domácí minizahrádka
05.04. 2018
3.51 kB čtenářů
Bylinky - sestřihnutí
31.07. 2017
231.61 kB čtenářů
Bazalka - pěstování
02.05. 2017
7.97 kB čtenářů
Dvojostnice - pěstování, užití
01.05. 2017
7.73 kB čtenářů
Tymián - pěstování
30.04. 2017
3.38 kB čtenářů
Česnáček - pěstování
02.04. 2017
126.02 kB čtenářů
Lavandula - pěstování levandule
27.01. 2017
71.23 kB čtenářů
Rozchodnice růžová - pěstování
01.12. 2016
6.96 kB čtenářů
Majoránka vytrvalá
01.12. 2016
4.77 kB čtenářů
Bylinky do většího truhlíku
24.09. 2016
4.38 kB čtenářů
Levandule - pěstování