Jak poznat kvalitu kovového zahradního nábytku

Poslal(a) 12.10. 2007 20:56:30 (23093 čtenářů)

Zahradní nábytek Maltana (KETTLER)

Spektrum v segmentu kovového nábytku je velmi široké, a o to nesnadnější je orientace v něm. K základním hlediskům, jimiž se lze při výběru řídit, patří pochopitelně cena, způsob zpracování,kvalita povrchu, charakter konstrukce, materiálové složení, tloušťka, a tedy i váha materiálu, detaily zpracování, design, materiál použitý na sedáky a opěrky zad. Ukazatelem kvality je pochopitelně i jméno firmy, délka její přítomnosti na českém trhu a nabídka záručního a pozáručního servisu.

Cena
Cena není jednoznačně určující, například částka 1 500 Kč může u solidní firmy představovat záruku kvalitního křesla, v hobby marketu však při stejných nákladech můžete splakat nad výdělkem. I když u kovového zahradního nábytku to nemusí platit doslova, v jeho kvalitě nejsou tak markantní rozdíly jako u nábytku dřevěného nebo plastového.

Zpracování
„Výlisky“, tedy jednolité kusy, které nelze polohovat ani skládat, vyrobil s největší pravděpodobností automat, podíl ruční práce je minimální a cena by tomu měla odpovídat (měl by být levnější než polohovací záležitost srovnatelné velikosti a tvaru).

Povrch
Povrch by měl být hladký, bez kazů a prasklin, oblý a hladký. Nejdražšími povrchovými úpravami kovu jsou Thermosint a alukobond. Kombinace různých materiálů I když se ceny jednotlivých materiálů hodně sbližují a rozdíly se leckdy smazávají, například ušlechtilé nebo šlechtěné dřevo na područkách či plochách stolů může kovový nábytek prodražit.

Pružnost konstrukce
Zejména u kusů, které jsou vyráběny automaticky a poloautomaticky a dá se o nich hovořit jako o nepolohovatelných a jednolitých, je znakem kvality pevnost a současně pružnost, kterou lze poznat při dosedu, opěru či zatlačením rukou na plochu sedáku – měla by jakoby povolit, tedy zapružit a vrátit se do původní polohy.

Tloušťka kovového materiálu
Je důležitá zejména u hliníku – nejkvalitnější hliníkový zahradní nábytek má sílu stěny 1,8 mm. Levnější produkty jsou vyráběny z materiálu o tloušťce 1–1,2 mm, je-li stěna silná – lépe řečeno tenká – pod 0,8 mm, nevyhnete se problémům při vyšší hmotnosti osob, které budou takový zahradní nábytek používat nebo se v něm budou například houpat. Jisté (orientační) poznatky o tloušťce materiálu se dají odvodit i z váhy toho kterého kusu nábytku.

Detaily
Pozor si dávejte na hladkost a jednolitost povrchu (bez prasklin, odřenin a oprýskání), začištění svarů (mají působit celistvě). Důležitá je i přítomnost ochranných plošek zespoda na nožkách sedacího nábytku i stolů, některé (šroubovací) lze využít i k vyrovnání drobných terénních rozdílů podkladu. Důležitý je vzhled svarů – na kvalitní konstrukci ho nepoznáte, je totiž dokonale zahlazen povrchovou úpravou.

Design
Pokud se na vzhledu nábytku, který si vyberete, podíleli renomovaní designéři, odrazí se to rozhodně nejen na jeho úrovni, ale i na jeho ceně. „In“ je nadčasovost a minimalismus hodný kosmického věku, který redukuje sezení na jeho samotnou podstatu, a to nejen pokud jde o tvary konstrukcí, ale i o barvy. Jak už však bylo řečeno, mají šanci i vyznavači romantického stylu, jimž vycházejí výrobci vstříc nábytkem vzhledem připomínajícím prvorepublikový zahradní styl.

Materiál použitý na sedáky a opěrky zad
Kromě dřeva (například teak, Rotimber), plastu (například umělý ratan – Hularo a podobně) jsou to speciální textilie s adekvátní úpravou, většinou odolné proti působení počasí a klimatických podmínek (Textillene, Batyline aj.).

Záruční a pozáruční servis
Přístup k zákazníkovi signalizuje, jak je výrobce ohledně kvality pevný v kramflecích. Dá se to ostatně odvodit i z ochoty poskytnout delší než povinnou dvouletou záruku na produkty. Pokud výrobce netají potřebné informace, jeho produkci prodávají poučení odborníci, kteří vám neříkají pouze klady, ale i eventuální zápory týkající se materiálů, konstrukcí a kvality zahradního nábytku, není se čeho bát.

Kovový zahradní nábytek Voluta (KETTLER)

Kovový zahradní nábytek Senio (KETTLER)

Ukázka textu z knihy Zahradní nábytek, Alena Mülerová
Vydavatelství ERA
Chleborádova 22/69, 619 00 Brno
www.erag.cz

foto www.kettler.cz

Články: poznat kvalitu

01.05. 2010
16.77 kB čtenářů
Substráty - jak vybírat půdu pro balkonové květiny
Diskusní fórum / Zahradní nábytek
27.03. 2018
15.85 kB čtenářů
Zahradní houpačka
06.03. 2018
11.16 kB čtenářů
Ošetření teakového dřeva
02.04. 2015
6.44 kB čtenářů
Olej na zahradní mahagonový nábytek
14.05. 2014
49.46 kB čtenářů
Zahradní nábytek - údržba, ošetření
30.07. 2012
21.13 kB čtenářů
Zahradní nábytek - úprava dřeva