Vladimír Vytásek: Světlík lékařský - Euphrasia rostkoviana
Jednoletá poloparazitní rostlina z čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae) Užívá se kvetoucí nať ve formě odvaru. Patří mezi nejlepší oční léčiva, výrazně tlumí záněty spojivek, očních víček, odstraňuje světloplachost atd. Při vnitřním použití snižuje vysoký krevní tlak, odstraňuje bolesti žaludku, tlumí suchý kašel při bronchitidě.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Ing. Miloš Krump: Světlík lékařský - Euphrasia rostkoviana
Euphrasia rostkoviana je asi 30 cm vysoká jednoletá poloparazitická rostlina z čeledi Scrophulariaceae s přímou v dolní části rozvětvenou lodyhou a se vstřícnými, přisedlými, okrouhle vejčitými, na okrajích ostře pilovitými až zubatými listy. Pyskaté květy vyrůstají  ve vrcholových klasových květenstvích. Květy jsou bílé s fialovým pyskem a v ústí jícnu se vyznačují žlutou skvrnou. Plodem je tobolka. Euphrasia rostkoviana kvete od července do srpna.

Euphrasia rostkoviana se vyskytuje roztroušeně po celé Evropě. U nás roste řídce na loukách, pastvinách a na okrajích lesů od nížin až po horské oblasti.

Mezi obsahové látky patří třísloviny, hořčiny a glykosid aukubin.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
cz
Světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana)
Světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana)
Další informace v článcích o rostlinách
Euphrasia rostkoviana - světlík lékařský Euphrasia rostkoviana - světlík lékařský
Čeleď: krtičníkovité (Scrophulariaceae) Bylina nižší, jednoletá, poloparazitická, 20-30 cm vysoká. V zemi má kůlovitý kořen s větším množstvím menších kořínků, jimiž se přisává na kořeny vedlejších rostlin (hlavně trav), z nichž čerpá výživné …
Rostliny na Znojemsku | 05.12. 2016