Vladimír Vytásek: Kosatec německý - Iris germanica
Vytrvalá bylina z čeledi kosatcovitých (Iridaceae).  Užívá se oloupaný oddenek ve formě nálevu. Léčebně pomáhá při léčbě kataru horních cest dýchacích. Dále má účinky projímavé  močopudné a žlučopudné.. Svým slizem ochraňuje zanícené sliznice v organismu.. Vyhýbáme se zásadně použití listů,které mají silný emetický účinek, vyvolávají dávení a u slabších jedinců i mdloby.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Jak poznáte tento kosatec? Má modrofialové květy a na bázi spodního květního plátku má 'vousy' (to aby přilákaly čmeláky). Čerstvý  kořen je bílý, nepříjemně voní a chutná hořce. Po usušení  volní po fialkách. Proto se mu také říká  'fialkový kořen'. Já jsem prášek použila jako fixátor do sušených květů do potpouri k oživení vůně. Kousky kořene zavěšené v pytlíčku provoní Váš šatník. Máte-li tento kosatec doma neváhejte po odkvětu kousek kořene odkopnout a použít. Nemáte někdo fotografii?

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Kartáče sice má, ale ta barva???, Není modrofialový. Možná se vybarvil podle kvality půdy. Stačí odkopnout kousek kořene. Pokud bude tlustý a bude omamně 'vonět' tak je to on. Zase existuje spousta hybridů v různých barvách.  Květ nesmí být žlutý!!!! Kosatce se žlutým květem jsou tak silné, že se může člověk z něj otrávit.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vladimír Vytásek: Léčivé jsou  kromě kosatce německého (Iris germanica) i další přírodní kosatce pocházející z jižní Evropy, kosatec florentský (Iris florentina),kterému se říkalo fialkový kořen a používal se při výrobě voňavek a třetí léčivý je kosatec bledý (Iris pallida).  Ten žlutě kvetoucí, který způsobuje nevolnost a dávení je náš domácí kosatec žlutý (Iris pseudacorus). Je otázkou zda co se pěstuje nyní v zahradách je některý z léčivých kosatců, nebo to jsou již mezi sebou prokřížené hybridy.  Také v přírodě se ze zahrádek začínají objevovat tyto hybridy,které zplaněly a možná vytlačily z přírody ty původní. Chtělo by to pro přesné určení nějakého botanika. Jen podle barvy květů se to nepozná.
Editoval Xenotoca (11.02. 2013 17:22:38)

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Další informace v článcích o rostlinách
iris 'Summer Olympics'  - kosatec německý, hybridní iris 'Summer Olympics' - kosatec německý, hybridní
Německé kosatce mají rády plné slunce a téměř jakoukoli dobře odvodněnou zem, pH půdy nijak neovlivňuje kvalitu rostliny. Pozor, nepleťte si je s kosatci vodními – tyto hybridy nemohou stát ve vodě, jejich hlízy by shnily. I když mají rády vlhkou zem, vyhovuje …
Iris 'Napoleone' - kosatec německý, hybridní Iris 'Napoleone' - kosatec německý, hybridní
Napoleone patří k výstavním kouskům mezi hybridními kosatci. Jeho květy jsou sametově vínové barvy, velmi tmavé a působí velice důstojně. Směrem dovnitř hrdla se barva mění na zlatavě hnědou a žluté vousy mají vínově rudý spodek. Listy jsou mečovité ale …
Iris barbata - kosatec německý (KNIŽNÍKLUB) Iris barbata - kosatec německý
Květy: Všech barev, květen až červen. Výška: 20 až 120 cm. Stanoviště: Slunné, chudé humusem …
Euromedia Group k.s. | 17.07. 2008