Dlažba v zahradě (1)

Poslal(a) 06.08. 2007 10:49:18 (45400 čtenářů)

Cesta v zahradě

Přístupové cesty a chodníčky, parkovací stání, plochy pro zahradní nábytek, okolí bazénu, ale také patia a terasy, prostor pro odpočinek, relaxaci, posezení s přáteli a nebo rodinnou oslavu - to všechno jsou zpevněné plochy, které mohou ohraničovat, oddělovat i spojovat jednotlivé kompoziční i funkční celky zahrady, umožňují průchod z místa na místo za každého počasí, aniž bychom v rozmoklém trávníku vyšlapali blátivé cestičky.

Je samozřejmostí, že všechny zpevněné plochy by měly být snadno a pohodlně schůdné, bezpečné, dobře udržovatelné, trvanlivé a v neposlední řadě by měly vyhovovat vysokým estetickým nárokům. K vytvoření zpevněného povrchu lze využít většinu stavebních a zahradních materiálů. Rozhodneme se mezi měkkým a tvrdým povrchem, jako je živičný povrch parkovacího stání, modravá žulová kostka přístupové cesty a nebo často používané chodníčky z vymývaného betonu či zámkové dlažby. Měkký povrch oceníme v přírodní zahradě, kde příjemné cestičky z drcené kůry ztlumí hluk kroků; ve velké reprezentativní zahradě můžeme vyzkoušet mlatovou cestu, známou ze zámeckých parkových úprav, příjezdovou plochu můžeme vysypat štěrkem, na němž se prozradí každý návštěvník dlouho před tím, než zazvoní u dveří. Měkké povrchy jsou ideální alternativou v přírodě blízkých zahradách, ale vyžadují zpevněné okraje, jinak budou rozptýlené po celém okolí.

Dlažba známá i neznámá
Základním a nejčastějším materiálem pro úpravu zpevněných ploch jsou dlažby, které vytvoří dokonalý povrch ladící v podstatě s jakoukoliv stavbou. Při volbě dlažby budeme vycházet z typu architektury; použitý materiál, jeho barevnost, velikost i způsob skládání by měl podtrhnout charakter kraje a stavby a doplnit kompoziční záměr zahrady; místní materiály jsou vždy pocitově přijatelnější a stylově čistější. V kraji žuly vsadíme na žulové šlapáky či dlažby; zato pískovcová terasa v území, kde je typická břidlice, může vypadat poněkud nepatřičně. Posezení u starého venkovského stavení určitě vydláždíme jiným materiálem než patio s nerezovými doplňky u moderního domu ve městě.
Než se vypravíme na nákup, zvážíme také zamýšlenou funkci a provoz na zpevněné ploše. Například dlažba v užitkové zahradě musí být hlavně funkční, dekorativnost je v tomto případě až na druhém místě. Přístupové cestičky ke kompostu a záhonům mohou být vyskládány z použité mrazuvzdorné dlažby, kamenných šlapáků nebo starých ostře pálených cihel.
Krytá terasa s dlažbou z dubových špalíčků bude vypadat nádherně, ale stejná plocha vystavená povětrnosti a krytá stromy se bude vydouvat, bude kluzká a pokrytá mechem. Zpevněné plochy okolo bazénů a vodních ploch budou bezpečnější, pokud povrch bude zdrsněný, například betonový nebo z protiskluzových dlaždic nebo cihel.

Dlažba v zahradě

Dlažba v zahradě

Zpevněné plochy zahradě sluší, ing. Jana Reichlová
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

Články: dlažba zahradě

07.08. 2007
44.51 kB čtenářů
Dlažba v zahradě (2)
08.08. 2007
34.88 kB čtenářů
Dlažba v zahradě (3)
09.08. 2007
30.81 kB čtenářů
Dlažba v zahradě (4)
Diskusní fórum / Dlažby
08.02. 2013
14.85 kB čtenářů
Kamenná dlažba
17.03. 2014
34.35 kB čtenářů
Dlažby - zámková dlažba na beton
15.07. 2014
133.82 kB čtenářů
Zámková dlažba