Dřevěná terasa

Poslal(a) 24.03. 2009 10:47:53 (98751 čtenářů)

Dřevěná terasa (DŘEVO A STAVBY)

Když se zamyslíme nad skutečností, že jeden metr čtvereční stavebního pozemku má v současné době v nejlepším případě hodnotu kolem tisíce korun, určitě budeme chtít jeho plochu náležitě využít – nejen pro stavbu promyšleného rodinného domu, ale také pro úpravu jeho okolí. Jestliže zahradu chápeme jako doplněk domu a zvětšení jeho užitné kapacity zvláště v letním období, pak terasa musí být jedním z prvních prvků, které si do zahrady pořídíme.

Nemusíme stavět ze dřev, abychom si dokázali náležitě vychutnat pocit z dřevěné terasy. Veškeré pozitivní vlastnosti, které dřevo má, se promítají i do tohoto prvku zahradní architektury, který v poslední době získává stále více na významu. Dřevo se na poledním letním slunci nerozpaluje tak jako beton nebo dlažba, takže je pochozí naboso, což může být příjemné zejména tehdy, navazuje-li terasa na bazén. Obavy, že dřevěný povrch má nižší životnost než betonová nebo keramická dlažba, jsou částečně pravdivé, částečně liché: dřevo samozřejmě nevydrží na věky – to je daň za přírodní materiál a opticky zajímavější zahradní prvek. Pokud ale dodržíme některé základní konstrukční zásady a zvolíme odpovídající materiál, vydrží dřevo na terase v dobré kondici minimálně jednu generaci.

Úhlavní nepřítel – voda
Nejjednodušší metodou, jak zvýšit životnost dřeva, je jeho konstruktivní ochrana. V případě terasy to znamená zejména zajistit, aby dřevo po dešti co nejrychleji vyschlo a nevytvořily se tak podmínky pro rozvoj dřevokazných hub. V ideálním případě by měla být terasa zastřešená, aby dřevo nepřišlo do přímého kontaktu s vodou. Kdo by ale chtěl sedět koncem jara nebo začátkem podzimu pod střechou, když může dobíjet energii ze slunce… V takovém případě je vhodné uložit konstrukci terasy na betonové pilíře, aby bylo zajištěno přirozené provětrávání a zmenšila se tak styčná plocha. Dobrý odvod (dešťové) vody zajistí také mírný sklon terasy – stačí několik stupňů směrem od domu. Aby voda dobře vsakovala, je vhodné zajistit pod terasou a po jejím obvodu drenážní žlaby (příkop hluboký asi 80 cm vyplněný štěrkem).

Pokud bude terasa jen nízko nad zemí, je třeba upravit povrch také přímo pod dřevěnou plochou. Netkaná textilie zasypaná drtí nebo kačírkem zabrání prorůstání plevelů a zároveň omezí rozstřikování stékající vody, která by mohla narušit strukturu dřeva zdola.

S životností dřeva na terase souvisí také způsob upevnění jednotlivých prken na podkladní rošt. V nejjednodušším případě se prkna prošroubují vruty shora a částečně se zapustí pod povrch. Tím ale vznikne malá prohlubeň, v níž se bude udržovat voda. Vhodnější je proto šroubovat buď ze strany, čímž se ale zmenšuje stabilita, nebo použít speciální klipy, které nabízejí někteří dodavatelé dřevěných teras: k podkladnímu roštu se šroubuje pouze klip, který přidržuje prkno za vyfrézovanou drážku. Povrch terasy tak zůstává zcela bez poskvrny a navíc je zajištěna rovnoměrná vzdálenost mezi jednotlivými lamelami.

Povrchy na výběr
Výběr konkrétního druhu dřeva záleží především na finančních možnostech stavebníka. Tuzemské měkké dřevo, nejčastěji smrk nebo borovice, jsou nejlevnější, na druhou stranu mají ale omezenou životnost a především vyžadují ochranný nátěr, který je třeba často i jednou za rok obnovovat. Střední cenovou kategorii a zároveň střednědobou životnost nabízejí například douglaska, severský smrk či severský modřín, ale také tuzemské dřeviny ošetřené tlakovou nebo tepelnou impregnací. Dostáváme se tak k tropickým dřevinám, jejichž cena kolem tisícikoruny za metr čtvereční plně reflektuje jejich vysokou životnost – bez ošetření vydrží odolávat dešti a sněhu až padesát let (massaranduba, ipe, cumaru; jiná exotická dřeva mají životnost kolem 30 let – teak, merbau, jatoba) . Důvod? Vlhké a tropické klima je ideální pro rozvoj dřevokazných hub. Aby jim stromy dokázaly odolávat, musí si vytvořit speciální přírodní fungicidy, které ve dřevě přetrvávají i po jeho zpracování.

Tradičně se dřevěné terasy zhotovovaly vždy z hladkých prken, která působením počasí získávají na povrchu jemně vlnkovanou strukturu. S nástupem exotických druhů dřeva se však setkáváme s drážkovaným profilem, jehož cílem je zejména zabránit kluzkosti povrchu po dešti a za vlhka. Jenže to je jen domněnka, protože žádné objektivní průzkumy neprokázaly, že by drážkované dřevo dokázalo zabránit uklouznutí. Zajímavostí je, jak se výrobci dokázali přizpůsobit vkusu zákazníka: původně se totiž drážky zhotovovaly na té straně prkna, kde se nevyskytovaly suky a další "vady" dřeva, které ovšem zákazník chápe nikoli jako chybu, ale jako pohledově zajímavý prvek. Proto se prkna často instalovala drážkami dolů, takže tato úprava postrádala jakýkoli smysl. V současné době se tak můžeme těšit nejen ze zajímavého povrchu zpestřeného prokreslením větví, ale i z bezpečnějšího kroku po dlouhé roky.

Povrch stále jako nový?
Otázka péče o dřevěnou terasu je stejně dvojsečná jako vlastní použití dřeva ve venkovním prostředí. Pokud chce někdo dosáhnout efektu terasy "stále jako nové", neobejde se bez patřičných přípravků a nasazení vlastních sil. Nejčastěji se pro ošetření používají speciální oleje vyráběné pro konkrétní druhy dřeva, které se nanášejí štětcem. Nátěr je třeba obnovovat alespoň dvakrát za rok a kromě toho vždy, když dojde k jeho porušení (například poškrábáním). Dostupné jsou také přípravky na odstranění zešedlého povrchu. Pokud však došlo k trhlině ve dřevě, do níž zatéká voda, nepomůže ani chemie, ani mechanické obroušení povrchu.

Druhý přístup velí nechat dřevo jeho osudu. Brzy se na něm projeví šedá patina, která bude vítaným prvkem zejména v přírodních zahradách. Ušetříme si čas, námahu i peníze za údržbu, smířit se však musíme se sníženou trvanlivostí.

Rozpočet:
Prkna pro terasu
Prkna hoblovaná, smrk/dřevo, bez impregnace270 Kč
Prkna s drážkovaným povrchem, smrk/borovice
- bez tlakové impregnace450 Kč
- s tlakovou impregnací520 Kč
Prkna s drážkovaným povrchem
- douglaska680 Kč
- sibiřský modřín750 Kč
- bangkirai900-1200 Kč
- kapur1090 Kč
- dark red meranti1000 Kč
Jde o ceny pouze za materiál a metr čtvereční bez DPH.

Fotografie:
2-5 Afrormosia – tvrdé, těžké dřevo považované za kvalitní náhradu teaku. Často se používá v lodním stavitelství, což už samo o sobě svědčí o jeho odolnosti vůči vodě. Foto KPP
6 Barevný lazurovací nátěr sice prodlouží životnost jakéhokoliv dřevěného prvku v exteriéru, zároveň ale potlačuje přirozený vzhled dřeva. Foto M. Babor
7-8 Smrkové paluby jako prvek zahradní architektury ponechané působení počasí. Jejich šeď se s přírodním prostředím sžívá mnohem lépe než původní barva dřeva. Foto M. Babor
9 Merbau – tmavě hnědé, velmi tvrdé dřevo se zvláštní kresbou. Dřevěná paluba je ideální úpravou okolí bazénu, protože se tolik nerozpaluje jako beton a je velmi příjemné se po koupání položit na vyhřáté dřevo a nechat tělo prohřívat z obou stran Foto Rief Holzbau

Dřevěná terasa: afrormosia - foto 2 (DŘEVO A STAVBY)

Dřevěná terasa: afrormosia - foto 3 (DŘEVO A STAVBY)

Dřevěná terasa: afrormosia - foto 4 (DŘEVO A STAVBY)

Dřevěná terasa: afrormosia - foto 5 (DŘEVO A STAVBY)

Dřevěná terasa: barevný lazurovací nátěr - foto 6 (DŘEVO A STAVBY)

Dřevěná terasa: smrkové palubky - foto 7 (DŘEVO A STAVBY)

Dřevěná terasa: smrkové palubky - foto 8 (DŘEVO A STAVBY)

Dřevěná terasa: merbau - foto 9 (DŘEVO A STAVBY)

Ukázka z článku Terasa
Časopis Dřevo&stavby pro bydlení
www.drevoastavby.cz

Články: dřevěná terasa

21.06. 2007
28.26 kB čtenářů
Parky města Brna - Denisovy sady, Studánka a Kapucínské terasy
06.09. 2002
39.17 kB čtenářů
Kde se rodí zahradní inspirace (1)
Diskusní fórum / Dlažby
06.08. 2017
2.59 kB čtenářů
Tipy na zahradní chodníčky
31.01. 2017
31.92 kB čtenářů
Terasy z vápence
20.06. 2015
15.04 kB čtenářů
Dlažby a obklady - reference
17.10. 2014
22.69 kB čtenářů
Chodník a terasa
15.07. 2014
129.16 kB čtenářů
Zámková dlažba
13.06. 2014
31.91 kB čtenářů
Podlahové cihly - využítí půdovek
17.03. 2014
6.96 kB čtenářů
Příjezdová cesta
17.03. 2014
33.45 kB čtenářů
Dlažby - zámková dlažba na beton
08.02. 2013
14.12 kB čtenářů
Kamenná dlažba
17.02. 2012
15.54 kB čtenářů
Dlažby - zkušenosti s nákupem
19.04. 2010
13.03 kB čtenářů
Jakou hloubku vybagrovat?