Jedle korejská jako živý vánoční stromek

Poslal(a) 08.12. 2009 14:03:01 (36177 čtenářů)

Vánoční stromeček patří k typickým symbolům Vánoc. Málokdo si dokáže představit Štědrý den bez nazdobeného vánočního stromku.

Jedle korejská zasazená v praktickém květináči [foto 1]

Jedle korejská jako živý vánoční stromek - stromeček se ozdobí [foto 2]

Vánoční stromek netradičně
Co takhle zkusit jednou vánoční stromek docela jinak? Stromek, který Vánoce i Nový rok přežije ve zdraví a my se celý rok budeme moci těšit na další Vánoce se stromkem větším živým a ještě krásnějším. Jak na to? Stačí si včas vybrat v některém spolehlivém zahradnictví, či školce, druh a velikost stromku, který je vám nejbližší. Je možné ho koupit s kořenovým balem a zasadit do hezkého prostorného a ozdobného, ale nejlépe praktického a přenosného, květináče. Nebo je možné ho koupit v pěstebním kontejnerku, kdy je práce se stromečkem zas o něco jednodušší. Je třeba pamatovat, že keramický květináč větší velikosti už sám o sobě něco váží a na pozdější manipulaci není z nejšikovnějších. Lépe je dát přednost něčemu jednoduššímu, třebas plastovému květináči s přenosnými rukojeťmi, které se jednoduše dají schovat pod sváteční zástěrkou s vánočními motivy, což každá zručnější hospodyňka jistě svede.

Jaký stromek vybrat
Co se druhu týče, tak je to docela jedno. Pokud to má být alespoň trošku tradiční, tak bych osobně doporučoval neopadavý jehličnan. Jestli to bude jedle, smrk, borovička či něco jiného domácího či cizokrajného druhu je v podstatě jedno. Já jsem dal přednost jedli korejské (Abies koreana), někomu se může líbit jedle kavkazská (Abies nordmanniana), je možné zkusit třeba stříbrnou jedli vznešenou (Abies proceraGlauca“) anebo stříbrný smrk pichlavý (Picea pungens). Je dobré, když je stromek pravidelně rostlý a rovný. K čemu vás srdce táhne, tomu dejte přednost. My jsme doma mívali na svátečním stole jako ozdobu miniaturu vánočního stromečku z populárního kuželovitého smrčku (Picea glaucaConica“). Důležité, zejména pro první Vánoce je hlavně to, aby stromek měl dostatek kořenů.

Jak postupovat
Stromek vsadíme do pěstební nádoby a hlavně jej dobře zaléváme. Je nutné si uvědomit, že stromek venku je v zimním období v klidu, kdy odpočívá. Naším hlavním úkolem je z tohoto klidu ho neprobudit. Stále musíme mít na mysli, že jde o živý organismus a jeho přizpůsobivost je jen omezená. Proto se musíme přizpůsobovat venkovním přírodním podmínkám a postupovat citlivě a s rozmyslem. Teplotní rozdíly cca deset stupňů při dostatečné zálivce neznamenají žádné nebezpečí. Takže když je venku okolo nuly, stačí stromek přenést na pět až sedm dní do světlé chodby s teplotou okolo deseti dvanácti stupňů. Po této aklimatizaci jej můžeme přenést do obýváku vytopeného na běžnou pokojovou teplotu dvaceti či dvaadvaceti stupňů. Při této teplotě stromeček v květináči spolehlivě vydrží na Štědrý večer i oba vánoční svátky, jen nezapomeňte na zálivku. Potom je nejlépe stromeček znovu zhruba týden aklimatizovat a co nejrychleji s ním do venkovního prostředí, kam patří. Pokud byste se stromečkem po svátcích nechvátali do venkovního prostředí, vystavujete ho nebezpečí, že začne rašit a potom by mohl hůře snášet přemístění ven. Pokud ho necháte například na chladné chodbě tak vyraší dlouhými řídkými a neduživými výhony, které nebudou stromek příliš zdobit. Proto si pamatujte: hned po svátcích na studenou chodbu a pak ven. Pokud není půda zmrzlá, dá se květináč zapustit nejlépe někam do stínu do záhonu, nebo alespoň částečně zapustit a přihrábnout shrabaným listím a přikrýt klestím, aby se listí nerozfoukalo. Pokud tohle všechno dobře dodržíte, stromek na léto umístíte do polostínu a budete zalévat, tak se můžete těšit na další Vánoce se „starým známým“… jen o něco větším a krásnějším.

Obrázky:
1. Korejská jedlička (Abies koreana) zasazená v praktickém plastovém květináči s rukojeťmi.
2. Stromeček se ozdobí a přes květináč se přehodí elegantní „zástěrka“ s vánočními motivy.
3. Protože na špičku živého stromku nemůžete nasazovat špičku, abyste neolámali pupeny, stačí špičku nasadit na nenápadnou hůlku, kterou zapíchneme do květináče vedle stromku. Po ozdobení nikdo nic nepozná.
4. Ozdobený stromek v pokojové teplotě obýváku necháme raději jen po dobu vánočních svátků, aby se nám v teplé místnosti „neprobudil“.

Jedle korejská jako živý vánoční stromek,, detail špičky [foto 3]

Jedle korejská jako živý vánoční stromek v obyváku [foto 4]

Ota Beran
www.bmprofit.cz

Články: jedle korejská

16.10. 2014
19.35 kB čtenářů
Abies koreana 'Dark Hill' - jedle korejská, zakrslá
30.10. 2017
6.17 kB čtenářů
Abies koreana 'Blauer Pfiff' - jedle korejská
26.12. 2017
3.70 kB čtenářů
Abies koreana 'Molli' - jedle korejská
14.01. 2011
41.83 kB čtenářů
Abies koreana 'Silberlocke' - jedle korejská
06.11. 2012
46.86 kB čtenářů
Abies koreana - jedle korejská
11.08. 2011
26.55 kB čtenářů
Abies koreana - jedle korejská
28.05. 2007
50.20 kB čtenářů
Abies koreana - jedle korejská
Diskusní fórum / Jehličnany
23.11. 2013
9.19 kB čtenářů
Korejská jedle - třídění semen
07.05. 2017
43.13 kB čtenářů
Jedle korejská - pěstování
04.01. 2012
11.59 kB čtenářů
Vánoční jedle v kontejneru
10.10. 2011
37.55 kB čtenářů
Jedle Nikkoská - přezimování a voda
25.10. 2009
21.39 kB čtenářů
Korejská jedle - pěstování ze semen
06.10. 2009
18.11 kB čtenářů
Jedle korejská - roubování
03.09. 2009
21.58 kB čtenářů
Jedle korejská - chemické poškození