Rostliny: Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný

Poslal(a) 16.11. 2011 13:04:26 (21673 čtenářů)

Ginkgo: výsev a pěstování
Ginkgo (Ginkgo biloba) nebo česky také jinan dvoulaločný je velmi zvláštní (ačkoliv vypadá jako listnatý strom, patří společně se všemi jehličnany do třídy nahosemenných rostlin) opadavý strom. Je to jediný druh rodu jinan z čeledě jinanovitých.

Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný

Bývá nazýván fosilním stromem, protože stopy jeho výskyt byly potvrzeny ve zkamenělých sedimentech starých mnoho (asi 200) milionů let, je to tedy jeden z nejstarších stromů na Zemi. Ačkoliv byl v této dávné době rozšířen na celé severní polokouli, dnes se volně v přírodě vyskytuje pouze na malém území v jihovýchodní Číně. Odtud byly znovu rozšířen do Evropy a na další kontinenty. Dnes se hojně používá v zahradní architektuře, např. je nedílnou součástí japonského zahradního umění. Jako okrasné stromy se pěstuje 90 kultivarů a forem. Pěstuje se ale také kvůli léčivým látkám, které jsou obsaženy v listech. Léky, vyráběné z těchto látek, se preventivně užívají proti náhlým mozkovým příhodám, infarktu myokardu nebo degenerativním nemocem spojených se stářím apod.

Ginkgo je dvoudomý strom. To znamená, že rostliny, které nám vyrostou ze semínek, mohou být buď samčí nebo samičí. Kvetou jak samičí, tak i samčí rostliny, ale plodů (ne zrovna libě vonících peckovic) se dočkáme jen ze stromů samičích, které jsou samčími stromy právě opylovány.

Jak Ginkgo správně pěstovat? Semena vyséváme nejlépe začátkem března, do té doby je uskladníme v chladném prostředí. Pokud jsme obdrželi semena zbavená oplodí můžeme je uložit rovnou, jinak oplodí dříve odstraníme. Před výsevem necháme semena na 2 až 3 dny ve vodě. Následně je pokládáme na lůžko z písku a slabou vrstvou písku je také zakryjeme. Nádobu s výsevem je poté nutné uchovat v teple a na světle. Aby byl substrát stále vlhký je nutno povrch písku denně kontrolovat, popř. můžeme nádobu zakrýt sklem.

Semena postupně začínají klíčit během následujících 3 až 4 týdnů. Kořen se vyvíjí zvláště rychle, proto budeme muset semenáčky brzy přesadit. K tomu použijeme květináče naplněné zahradní zeminou, do které uděláme hlubší jamky. Další možností je přesadit rostlinky ve skupinách do výsevního truhlíku. Přesazené sazenice je vhodné umístit na dostatečně světlé místo, ale nikoliv na přímé slunce. Na definitivní stanoviště rostliny vysazujeme vždy na podzim (říjen).

Ginkgo je poměrně nenáročný strom, který je odolný vůči znečištění, suchu i vlhku, mrazu a který navíc netrpí nemocemi a nebývá ani napadán škůdci. Díky tomu není jeho pěstování složitou záležitostí. Nejlépe se mu bude ale dařit na místech, kde je dostatek prostoru. Ginkgo lze pěstovat na slunci i v polostínu. Zemina by měla být propustná, s dostatečným obsahem živin a mírně kyselým pH. Protože je ale Ginkgo opravu nenáročné, i v případě, že zemina tyto požadavky nesplňuje (výjimka je snad jen trvale zamokřená půda – v ní by přežilo opravdu jen málo stromů), obvykle i přes tyto nedostatky bez potíží poroste.

Semena Ginkga mohou být mimo jiné zajímavým a tajemným dárkem pro čtenáře Rychlých šípů. V kultovní knize Stínadla se bouří totiž Rychlé šípy naráží na skupinu Vontů, která si říká Uctívači ginga. Uctívači ginga se scházeli ve staré zahradě, ve které právě tento strom, jehož pěstování v té době ještě nebylo tak rozšířené, rostl. Ginkgo bude také přitažlivé pro všechny, kdo se zajímají o exotické rostliny a jejich neobvyklé vlastnosti nebo využití, a i pro ostatní je Ginkgo přinejmenším krásný strom se zajímavými listy, které mají příznivý vliv na zdraví lidí.

Ať se i Vám pěstování tohoto stromu daří a přináší Vám mnoho radosti.
Text a fotografie Zuzana Bednárová
www.osiva-semena.cz

Články: ginkgo biloba

25.02. 2008
33.75 kB čtenářů
Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný
11.01. 2005
65.91 kB čtenářů
Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný
02.05. 2008
36.41 kB čtenářů
Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný
28.11. 2008
18.62 kB čtenářů
Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný
30.10. 2017
5.48 kB čtenářů
Ginkgo biloba 'Horizontalis' - jinan dvoulaločný
14.04. 2009
43.27 kB čtenářů
Ginkgo biloba 'Mariken' - jinan dvoulaločný
17.10. 2011
22.98 kB čtenářů
Ginkgo biloba 'Mariken' - jinan dvoulaločný
06.04. 2010
30.65 kB čtenářů
Ginkgo biloba 'Troll' - jinan dvoulaločný
Diskusní fórum / Jehličnany
17.10. 2014
47.42 kB čtenářů
Ginkgo biloba - využití listů a plodů
14.01. 2013
29.75 kB čtenářů
Ginkgo biloba - výsadba
21.02. 2009
15.23 kB čtenářů
Ginkgo biloba - žloutnutí listů na podzim
23.10. 2009
24.79 kB čtenářů
Ginkgo biloba - žloutnutí