Rostliny: Ficaria verna - orsej jarní

Poslal(a) 24.03. 2017 14:23:15 (4820 čtenářů)

Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Popis: Některé kořeny zduřují v kyjovité hlízky, tvořící dohromady svazeček. Lodyhy jsou obyčejně poléhavé a lysé, podobně jako listy, které jsou srdčité, mělce tupě zubatě vykrojované a mastně lesklé. Úhledné žluté květy jsou složeny ze 3 (zřídka 4 - 5) kališních lístků a ze 3 - 12 korunních plátků, které mají naspodu medovou jamku, jež je zakryta šupinkou. Malé semeníky sedí na společném lůžku, podobně jako u pryskyřníků, jimž je orsej velmi blízký. Semena se však vyvinují jen vzácně.

Ficaria verna - orsej jarní

Orsej se rozmnožuje většinou jen vegetativně, a to tak, že se v paždí některých listů vyvine drobný pupen a vytvoří po straně vedlejší kořínek. Ten silně zduří a přemění se v hlízku velikou asi jako pšeničné zrno. Hlízka odpadne od mateřské rostliny, zakoření v zemi a vytvoří novou rostlinu. Na slunných místech počíná orsej rozkvétat často již v březnu; plně kvete v dubnu. Vývoj celé rostliny je velmi rychlý. Koncem května její nadzemní část již odumírá a v zemi zbudou jen hlízky, z nichž se na jaře příštího roku obnoví. Celá rostlina chutná hořce a ve stáří je jedovatá.

Výskyt: Roste velmi hojně v křovinách a hájích na vlhkkých půdách, skoro vždycky pospolitě. Je rozšířena v celé Evropě a v Přední Asii. V Evropě zasahuje daleko na Sever.
Text: Michal Sochor, Botanika - teorie a praxe, botanika.borec.cz
Foto: Ing. Miloš Krump

Články: ficaria verna

08.03. 2013
17.37 kB čtenářů
Ficaria verna - orsej jarní
22.02. 2019
10.40 kB čtenářů
Zlaté kvítky talovínu a orseje