Rostliny: Petasites albus - devětsil bílý

Poslal(a) 27.03. 2017 10:20:19 (5464 čtenářů)

Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Popis: Je to vytrvalá, 30 - 80 cm vysoká rostlina, s poměrně silným plazivým oddenkem. Přímá nebo vystoupavá lodyha je pokrytá bledě zelenými blanitými šupinami (stvol), podlouhle kopinatými. Dolní listeny jsou širší, pochvaté. Listy tvoří přízemní růžici a objevují se později než květy, jsou běloplstnaté, později olysalé a jen na žilnatině chlupaté; plst zůstává trvale jen na rubu listů. Tvar listů je okrouhlý, srdčitě vykrojené laloky bazální části listů se vzájemně nedotýkají. Listová čepel je na okraji dvojitě zubatá. Květenství je tvořeno z úborů, tvořících hrozen. Jsou dvoudomé, polygamní. Hlávky samčích květů jsou polokulovité, samičí jsou vejčité. Koruny jsou žlutavě bílé. Kvete od začátku března do poloviny dubna.

Petasites albus - devětsil bílý

Výskyt: Je to polostinný druh, charakterizující čerstvé půdy, bohaté na živiny, s příznivou vlhkostí. Vyskytuje se ve středních a horských polohách, hlavně na březích horských potoků, ale i na půdách obohacených živinami. Roste v téměř celé Evropě kromě jihozápadní části.

Možnost záměny: Na podobných místech roste devětsil lékařský (Petasites hybridus), který má červené květní lodyhy a větší lysé listy.
Text: Michal Sochor, Botanika - teorie a praxe, botanika.borec.cz
Foto: Zdena Nováková

Články: petasites albus

09.12. 2016
2.90 kB čtenářů
Petasites albus - devětsil bílý
26.03. 2017
2.38 kB čtenářů
Petasites hybridus - devětsil lékařský
05.10. 2016
5.72 kB čtenářů
Lokalita Černý les