Rostliny: Geranium phaeum - kakost hnědočervený

Poslal(a) 11.05. 2017 08:49:42 (4877 čtenářů)

Geranium phaeum - kakost hnědočervený

Čeleď: kakostovité (Geraniaceae)
Popis: Je to vytrvalá, 30 až 70 cm vysoká bylina se silným oddenkem, který nese zbytky šupin. Přízemní listy tvoří růžici, jsou dlouze řapíkaté, okrouhle ledvinité, 5-7laločnaté, chlupaté, někdy s hnědou skvrnou. Lodyha je přímá, nahoře větvená, často nachově skvrnitá, s řídkými dlouhými a hustými krátkými chlupy. Dolní lodyžní listy jsou dlouze řapíkaté, horní téměř přisedlé, s čepelí chlupatou, dlanitě 3 až 7laločnou se zubatými úkrojky. Palisty jsou kopinaté, suchomázdřivé, řídce chlupaté, z jejich paždí vyrůstají květy, uspořádané ve 2květých vidlanech. Květní stopky i kališní lístky jsou chlupaté, kališní lístky mají 3 žilky, při bázi jsou červenofialové. květy jsou nejprve nící, později vzpřímené, okvětní lístky do roviny rozložené nebo zpět ohnuté, na bázi chlupaté, tmavě hnědočervené, při bázi bělavé, vzácně celé bílé. Plod je zobanitý, pýřitý. Kvete v květnu až červnu (září).

Výskyt: Vyskytuje se na vlhkých loukách a lesích, lesních okrajích, březích, v křovinách, parcích, na půdách vlhkých, výživných, slabě kyselých až zásaditých, preferuje stanoviště světlépolostinné v podhorském a horském stupni.

U nás se primárně vyskytuje zřejmě jen na severní, střední a východní Moravě a ve Slezsku a přilehlých oblastech severozápadních Čech, na ostatním území převážně jen zplanělý (občas bývá i pěstován). V Evropě se objevuje na západě od Pyrenejí, na východě po Balkán, dále v Karpatech, Sudetech a v horním Podněstří, v ostatních oblastech zřejmě jen zplanělý či zdomácnělý.

Využití: Někdy se pěstuje v zahradách a parcích jako okrasná bylina.

Geranium phaeum - kakost hnědočervený, list

Text a foto: Michal Sochor, Botanika - teorie a praxe, botanika.borec.cz

Články: geranium phaeum

20.05. 2010
31.47 kB čtenářů
Geranium - kakost
30.05. 2007
43.67 kB čtenářů
Geranium - Kakosty
05.04. 2008
18.06 kB čtenářů
Geranium phaeum - kakost hnědočervený
02.05. 2011
31.57 kB čtenářů
Geranium - kakost