tulipánek: Potřebovali bychom stále zelený půdní pokryv, který by byl mrazuvzdorný a méně náročný, kvetoucí a nízký, nejlépe aby utlumil plevel. Máme např. možnost koupit barvínek - Vinca major variegata, Vinca minor Alba a Vinca minor Atropurpurea. Nevíte prosím, který je z nich nejodolnější a vypadá nejlépe? Nebo máte jiný tip?
YOS: Barvínek je dobrý typ. Jak velkou plochu potřebujete pokrýt? Jakou máte půdu (vlhká, víc suchá, kyselá, zásaditá) a jaká je poloha - stín, polostín nebo slunečná? Jsou tam stromy, keře nebo je to otevřená plocha?  Mělo by to plnit funkci okrasnou nebo užitkovou - plody, nalákat včeličky, čmeláky, motýly? Kdybych měla kyselou půdu zasadila bych všude borůvky.  Jestliže je plocha pod Vašimi okny tak Břečťan, ten vám poskytne čistý vzduch. Na slunečné místo voňavá levandule a růže. Ale růže nejsou stále zelené sad. Keřovitý porost vám zajistí Zimolez lesklý nebo Mahonie. Z vyšších rostlin třeba Bergenie.  Včeličky Vám přilákají i nižší půdokryvné rostliny např. Mateřídouška, Tymián, Zběhovec, Bedrnička malolistá,  půdokryvný druh Campanula - zvonečky, RožecLomikámen, Rozchodníky, Tlustonitník poléhavý a  spousta dalších. Přeji šťastný výber.

Všechno jde tak, jak má jít.
tulipánek: Děkuji za vyčerpávající odpověď smile. Na zahradě máme více míst, pro které bychom potřebovali nízký okrasný půdní pokryv, většinou jsou osluněná (toto léto mají až úpal) od rána do poledne, po té již do zadní části zahrady přichází stín. Zamýšleli jsme také něco vysadit jako podrost např. rhododendronů a jiných keřů nebo stromů a na skalku. Také řešíme, jak upravit okolí u čerstvě vysazené magnolie na kmínku ( vysoká cca 1,5 m), je na úpatí skalky, kde plánujeme také lavičku...tak abychom měli pěkný výhled. Co jsem se dočetla, doporučují ji vysadit jako solitéru a v okolí nesázet jiné rostliny, protože její kořeny jsou mělké. Jenže takto nízký stromek by solitérně moc dobře nevypadal, takže mám teď trochu dilema. Půda u nás by podle testu PH měla být mírně kyseláneutrální, ale snažíme se jí upravit, je-li potřeba, např. rašelinou, když ji potřebujeme okyselit pro vřesovištní rostliny apod, pro magnolii jsme použili 2 velké pytle substrátu pro středomořské rostliny.