Terasa na míru

Poslal(a) 23.02. 2018 10:35:44 (7769 čtenářů)

Základem je nápad a promyšlené plánování. Pak můžete terasu odstupňovat, ozvláštnit vodním prvkem nebo pro ni navrhnout netradiční půdorys. Odpočívat a užívat si volné chvíle pod širým nebem – přesně pro to je terasa jako stvořená. Při pěkném počasí se tato „místnost v zeleni“ stává místem setkání a přebírá funkci obývacího pokoje.

Terasa na míru (PIXABAY)

Existuje mnoho přístupů, jak terasu zařídit. Zajímavý půdorys nebo uspořádání jí propůjčí osobitost; neměli byste však zapomenut na praktické hledisko. Je pro vás tím správným řešením kulaté místo k sezení? Proč ne – jen do toho. Zajímavě působí například terasy na různých úrovních. Tady však hrozí určité nepohodlí při přecházení z jednoho stupně na druhý: platí to především v domácnostech, jejichž členy jsou senioři. Někdo si splní svůj sen tím, že na terasu dovede vodu. Zahradní rybníček v těsném sousedství dodá odpočinkovému prostoru příjemnou atmosféru. Sedět na svém břehu jezera a hledět na zrcadlící vodní hladinu je výjimečný zážitek. K moderním domům patří formální řešení: jasné linie, čtverce a obdélníky mají při zřizování terasy a vodní nádrže přednost. Obloukovitě zakřivené okraje rybníčku naopak vytvoří přechod směrem do přírodně pojaté zahrady. Jednotné materiály pomohou vytvořit soudržný celkový obraz. Tak lze například desky, které tvoří povrch terasy, použít také pro ohraničení vodní nádržky. Dovedně propojit zahradu se sezením na terase pomůže také paluba nad chladnou vodní hladinou nebo mola, která přes vodu vybízejí k procházce po zahradě.

Malé vodní nádržky lze, na rozdíl od velkých rybníčků, do terasy včlenit vždy, i když máte k dispozici omezené místo. Můžete je zřídit i kdykoliv dodatečně, například ve tvaru úzkého pruhu vedle sezení, a tak vylepšit stávající terasu. Ještě jednodušší – stačí na to jedno odpoledne – je instalace pramínků nebo fontánek. Pramenný kámen postavený na terase nebo zapuštěný do povrchu terasy oživí jednotvárnou plochu. Tiché bublání působí příjemně uklidňujícím dojmem.

Pro terasy, které jsou vyvýšené nad úroveň zahrady, se nabízí mnoho zajímavých řešení. Malý výškový rozdíl lze překonat schody. Toto řešení je vhodné především tam, kde ke spojení zahrady a terasy není potřeba více než tří schodů (to odpovídá výškovému rozdílu maximálně 45 centimetrů). Při větším výškovém rozdílu se doporučuje rozdělit terasu do dvou nebo tří úrovní propojených schody. Vzniklé plochy lze navíc rozdílně využít. Úroveň hraničící s domem zařiďte zahradním stolem a židlemi. V nižších patrech se najde místo například pro lehátko. Podpůrné zídky místo svahů umožní založení rovinných záhonů. Nejenže dobře vypadají, ale zároveň usnadní sázení a péči o rostliny.

Důležitou úlohu hraje osázení přechodu mezi terasou a zahradou. Mělo by zčásti umožnit průhled do zahrady a zčásti ji odstínit, byste se na vyvýšené terase necítili jako na talíři.

U teras, které na dům navazují v jedné úrovní se zahradou, je tvar rozhodujícím parametrem. Existuje nespočet zajímavějších možností než přilepit k domu terasu čtvercového půdorysu. Už jednoduchý tvar „lomený“ do L působí mnohem osobitěji Další možností jsou dvě obdélníkové plochy posunuté proti sobě, každá s odlišným povrchem. Také malé ostrůvky uprostřed dlažby – osázené například vonnými odrůdami mateřídoušky – terasu osvěží. Terasy obloukovitě zakřivených obrysů působí přirozeně a hodí se zejména k domům ve venkovském stylu.

Zvlášť přizpůsobivý je kruhový tvar: podle typu dlažby se hodí jak k moderně, tak k přirozeně pojaté zahradě. I v architektonické práci s kruhem se nabízejí různé možnosti: rozpětí sahá od polokruhu až po kruhy, jež se překrývají. Také lze kombinovat různé povrchy: dláždění s dřevěnou palubou nebo s volně navrstvenými oblázky. Harmonický celkový dojem vznikne, když se symbol kruhu v zahradě opakuje. Tvar terasy tak mohou přejímat dokulata stříhané zimostrázy, katalpy s kulovitou korunou nebo kruhovitá vodní nádržka.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Pixabay, cocoparisienne

Články: terasa míru

18.02. 2008
20.52 kB čtenářů
Kvetoucí rostliny - barvy dokážou navodit náladu
14.07. 2018
5.84 kB čtenářů
Zahrada jako obývací pokoj
Diskusní fórum / Ostatní
27.10. 2017
3.58 kB čtenářů
Velký dům s velkou zahradou
25.04. 2017
5.70 kB čtenářů
Svah - zabezpečení proti sesuvu
25.04. 2017
2.73 kB čtenářů
Geotextilie
02.03. 2016
5.06 kB čtenářů
Hmyzí hotel
17.03. 2014
9.06 kB čtenářů
Zakládáme zahradu
22.01. 2014
24.77 kB čtenářů
Výkvěty na zdi
25.10. 2012
7.53 kB čtenářů
Ozim
25.10. 2012
22.35 kB čtenářů
Jmelí
19.03. 2012
27.92 kB čtenářů
Rumiště
21.07. 2011
12.72 kB čtenářů
Je možný pěstovat květiny mobilem?
03.07. 2011
11.34 kB čtenářů
Mech na fasádě