Global Garden Report 2010

Poslal(a) 16.02. 2010 12:57:59 (12239 čtenářů)

Na základě internetového průzkumu mezi 1, 4 miliony blogery ze 6 kontinentů sestavily společnosti Husqvarna a Gardena přehled deseti aktuálních a nastupujících trendů v zahradničení, tzv. Global Garden Report 2010. Moderní zahrada dnes podle všeobecného názoru vyjadřuje osobnost a přístup k životu jejího majitele, v popředí zájmu zahrádkářů jsou kuchyňské a organické zahrady.

Global Garden Report 2010 (HUSQVARNA)

Global Garden Report 2010 (HUSQVARNA)

V rámci průzkumu se podařilo nashromáždit postřehy a názory od více než 1, 4 milionu blogerů z 13 různých zemí světa (Austrálie, Brazílie, Číny, Dánska, Francie, Německa, Norska, Polska, Ruska, Jihoafrické republiky, Švédska, Velké Británie a USA), kteří píší o svém největším koníčku, zahradě. Tyto poznatky jsou pro Husqvarnu jako předního výrobce zahradní techniky klíčové při vytváření nových inovativních výrobků. „Sledování trendů a nových nápadů nám umožňuje vyvíjet zahradní techniku, která majitelům zahrad a pozemků umožní realizovat vlastní představu o ideální zahradě,“ komentuje průzkum Barbora Kočová ze společnosti Husqvarna.

Tím nejaktuálnějším trendem jsou dnes tzv. kuchyňské zahrady, kde si majitelé pro vlastní potřebu pěstují hlavně zeleninu a bylinky. V zemích, kde má zahrádkaření dlouholetou tradici a je považováno za přijemnou zábavu, je kladen větší důraz na přirozenost, organičnost a jedlé plody. S trochou nadsázky lze říci, že tento směr začal nabírat na síle v loňském roce, kdy Michelle Obamová proměnila část trávníku Bílého domu v zeleninovou zahradu.
Zájem o zahrádkaření ale roste i v netradičních nebo rychle rostoucích zemích, jako jsou Čína, Rusko nebo Brazílie. Například v Polsku, tedy v zemi, kde rychle roste střední třída, se zahrádky staly významným symbolem společenského postavení.

Novým společným rysem pro zahrady na celém světě je vzrůstající individualismus, kterému pozvolna ustupuje klasické sousedská rivalita. Zahrady dnes ve stále větší míře vyjadřují jedinečný a osobitý styl svého majitele. Díky psaní blogů a vzrůstající komunikaci na sociálních sítí jako jsou Facebook nebo Twitter získavají zahrádkáři a nadšenci mnohem větší zpětnou vazbu než v minulosti, která je motivuje k další práci.

Přehled aktuálních zahradních trendů
1. Kuchyňská zahrada
Současným největším celosvětovým trendem je pěstování vlastních bylinek a zeleniny. Pěstitelé díky tomu s jistotou ví, odkud jejich kuchyňské suroviny pochází a jaké prostředky byly použity při pěstování. Kuchyňská zahrada také šetří peníze a čas strávený nákupem v supermarketu.

2. Organická zahrada
V důsledku rostoucího odmítavého postoje k používání pesticidů při hromadném pěstování ovoce a zeleniny je jednoznačně na vzestupu domácí ekologické zahradničení, které nabízí zdravou a levnou alternativu. Spolu s populárními kuchyňskými zahradami bude tento trend pokračovat i v příštích letech, podobně jako například ve 40. a 50. letech minulého století.

3. Relaxační zahrada
Díky zrychlujícímu se životnímu stylu roste i naše potřeba vyhnout se všudepřítomnému stresu. Místem úniku je pro stále více lidí zahrada, kde vládne uklidňující příroda. Letošní rok by měl tento trend potvrdit, zahrady budou ve větší míře sloužit jako místo, kde si lze odpočinout po práci, zrelaxovat a najít ztracený klid.

4. Stylová zahrada
Ať už hovoříme o oblečení, módě nebo třeba bydlení, styl hraje v našich životech důležitou roli. V možnostech jak vyjádřit svoji osobnost, se do popředí stále více dostává úprava zahrad. Díky tomuto přístupu se z běžných zahrad stávají opravdová umělecká díla.

5. Divoká zahrada
Vedle stylových zahrad můžeme hovořit i o rostoucím trendu takzvaných divokých zahrad. Místo na první pohled elegantních a dobře organizovaných zahrad vznikají prostory, kde je přírodě dán volný průběh.

6. Zahrada jako společenské místo
Stále častěji se zahrada využívá ke zvětšení našeho obytného prostoru. Ze zahrad se stávají skutečné společenské prostory, místa, kde trávíme náš čas a bavíme se s rodinou nebo přáteli. Důkazem toho je třeba stále populárnější grilování, využívání zahradního nábytku nebo růst výdajů na vytápění teras.

7. Městská zahrada
Dávno už neplatí, že města nejsou vhodná pro vznik a budování zahrad. Letos naopak můžeme očekávat prudký nárůst městského zahradničení, které představuje důležité pojítko s přírodou. Dokonce se ukazuje, že opravdové nadšence nezastaví ani nedostatek volného místa – svědčí o tom například rostoucí fenomen tzv. guerilla gardeningu, který spočívá v sázení a udržování zeleně na veřejných místech bez svolení úřadů.

8. Svěží zahrada
Tradiční prořezávání rostlin a stromů zůstane výrazným trendem i v roce 2010. U tohoto typu zahradničení nejde tolik o styl a klasické plánování, rozhodující je radost z péče o rostliny a stromy a snaha vytvořit takovou zahradu, která po celý rok vypadá svěže a dobře.

9. Kontejnerové zahrady
Stále populárnější zahradničení v kontejnerech a nejrůznějších nádobách je odpovědí na skutečnost, že všichni zkrátka nemají dostatečné místo nebo prostředky na vlastní zahradu. V tomto případě ale stačí jen balkón nebo terasa. Protože tyto malé zahrady přinášejí vedle dobrého pocitu ze zeleně také zdravé a relativně levné potraviny, budeme i letos svědky další vlny tohoto typu zahrádkaření, pěstovat se bude hlavně zelenina.

10. Skleník
Pro řadu zahrádkářů je skleník něčím více než místem, kde rostou rostliny. Skleník je prostorem, kde se z obyčejných zahradníků stávají opravdoví pěstitelé, skleník je znamení prestiže. Pro internetové blogery je tento typ zahrady opravdovým pojem, jehož důležitost vzrůstá geometrickou řadou, podle toho, čím víc na sever se pohybujete.

Global Garden Report si v anglické verzi můžete stáhnout zde: www.husqvarna.com/press

O společnosti Husqvarna:
Husqvarna je vedoucí světovou autoritou ve výrobě sekaček, řetězových pil a nesených benzínových ručních nářadí, jako jsou křovinořezy a vyžínače. Husqvarna je také jedním z vedoucích podniků v řezací technice a diamantovém nářadí pro stavebnictví a průmyslu kamene.

Global Garden Report 2010 (HUSQVARNA)

Global Garden Report 2010 (HUSQVARNA)

Barbora Kočová, Husqvarna Marketing Coordinator, tel: 274 008 918
Linda Hodíková, Euro RSCG Public Relations, tel: 725 786 768
www.husqvarna.cz
11 článků v tomto tématu
04.06. 2018
761 čtenářů
Včely - lékárna skrytá v úlu
Včely dodávají člověku nejen med. Produkují také léčivé látky v podobě nashromážděného pylu, včelí tmel neboli propolis a mateří kašičku známou pod označením Gelée royale.
26.05. 2018
681 čtenářů
Larvy slunéčka
Ve střední Evropě se vyskytuje přibližně sto druhů slunéček. K nejznámějším patří slunéčko sedmitečné a slunéčko dvoutečné. Čilé larvy brouků mají protáhlé šedomodré tělo
17.05. 2018
719 čtenářů
Houby na zahradě
Hlívu ústřičnou najdete od konce léta až do zimy na odumřelých i živých kmenech listnatých stromů. Můžete si ji však také vypěstovat.
05.01. 2016
7.59 kB čtenářů
Zahrada v japonském stylu
Upravit si zahradu podle východoasijských vzorů není problém, pokud máme cit pro miniaturizace, duchovnost, pořádek a harmonii. Samozřejmě, musíme také počítat s vyššími finančními náklady,
01.11. 2013
7.90 kB čtenářů
Živočichové v zahradě
Když květiny pomalu opouštějí jeviště, začíná na něm další představení. Hlavní roli v něm hrají živočichové.
14.03. 2013
6.64 kB čtenářů
Jarní budíček pro zimní spáče
Život ve větvích a v trávě se začínajícím jarem nabírá na obrátkách. Probouzejí se totiž někteří čtyřnozí obyvatelé zahrady.
11.12. 2012
7.74 kB čtenářů
Krmítko pro ptáčky
Venku se zvolna snášejí sněhové vločky a kdo může, hledá si teplý úkryt před zimou a větrem. Pro lidi a pro medvědy je to snadné, ale ptákům, kteří nemají druhý domov někde daleko
24.07. 2012
9.04 kB čtenářů
Encyklopedie zahradničení - významový slovník U-Z
úbor Charakteristické květenství složnokvětých (hvězdnicovitých) rostlin (Compositae čili Asteraceae) připomínající jeden květ: obvodové, většinou jazykovité květy (se srostlou korunou
07.07. 2012
9.25 kB čtenářů
Encyklopedie zahradničení - významový slovník S-T
sadba, sáď Mladé rostlinky, cibule, hlízy (např. brambor) připravené k sázení.
25.06. 2012
10.03 kB čtenářů
Encyklopedie zahradničení - významový slovník P-R
pacibulka Útvar podobný malé cibulce, vytvářející se u některých rostlin v úžlabí (paždí listů) nebo v květenství (srov. dceřiná cibulka). Je to vlastně modifikovaný úžlabní pupen.
22.06. 2012
7.63 kB čtenářů
Encyklopedie zahradničení - významový slovník N-O
násada plodů Úspěšný vývoj plodů ovocných dřevin po zdárném opylení a oplození.
Diskusní fórum / Ostatní nezařazené
28.05. 2018
258 čtenářů
Fotografie pro články - červen
23.12. 2017
671 čtenářů
PF 2018
24.12. 2016
1.32 kB čtenářů
PF 2017
31.12. 2015
3.48 kB čtenářů
Pf 2016
24.12. 2014
5.01 kB čtenářů
PF 2015
24.03. 2014
3.64 kB čtenářů
Nové dveře
31.12. 2013
10.91 kB čtenářů
PF 2014
22.12. 2012
7.29 kB čtenářů
PF 2013
10.12. 2012
20.24 kB čtenářů
Ptactvo - kdy a jak krmit
20.06. 2012
9.02 kB čtenářů
Rozmary počasí
08.04. 2012
19.17 kB čtenářů
Zahradnický kvíz