Global Garden Report 2010

Poslal(a) 16.02. 2010 12:57:59 (15164 čtenářů)

Na základě internetového průzkumu mezi 1, 4 miliony blogery ze 6 kontinentů sestavily společnosti Husqvarna a Gardena přehled deseti aktuálních a nastupujících trendů v zahradničení, tzv. Global Garden Report 2010. Moderní zahrada dnes podle všeobecného názoru vyjadřuje osobnost a přístup k životu jejího majitele, v popředí zájmu zahrádkářů jsou kuchyňské a organické zahrady.

Global Garden Report 2010 (HUSQVARNA)

Global Garden Report 2010 (HUSQVARNA)

V rámci průzkumu se podařilo nashromáždit postřehy a názory od více než 1, 4 milionu blogerů z 13 různých zemí světa (Austrálie, Brazílie, Číny, Dánska, Francie, Německa, Norska, Polska, Ruska, Jihoafrické republiky, Švédska, Velké Británie a USA), kteří píší o svém největším koníčku, zahradě. Tyto poznatky jsou pro Husqvarnu jako předního výrobce zahradní techniky klíčové při vytváření nových inovativních výrobků. „Sledování trendů a nových nápadů nám umožňuje vyvíjet zahradní techniku, která majitelům zahrad a pozemků umožní realizovat vlastní představu o ideální zahradě,“ komentuje průzkum Barbora Kočová ze společnosti Husqvarna.

Tím nejaktuálnějším trendem jsou dnes tzv. kuchyňské zahrady, kde si majitelé pro vlastní potřebu pěstují hlavně zeleninu a bylinky. V zemích, kde má zahrádkaření dlouholetou tradici a je považováno za přijemnou zábavu, je kladen větší důraz na přirozenost, organičnost a jedlé plody. S trochou nadsázky lze říci, že tento směr začal nabírat na síle v loňském roce, kdy Michelle Obamová proměnila část trávníku Bílého domu v zeleninovou zahradu.
Zájem o zahrádkaření ale roste i v netradičních nebo rychle rostoucích zemích, jako jsou Čína, Rusko nebo Brazílie. Například v Polsku, tedy v zemi, kde rychle roste střední třída, se zahrádky staly významným symbolem společenského postavení.

Novým společným rysem pro zahrady na celém světě je vzrůstající individualismus, kterému pozvolna ustupuje klasické sousedská rivalita. Zahrady dnes ve stále větší míře vyjadřují jedinečný a osobitý styl svého majitele. Díky psaní blogů a vzrůstající komunikaci na sociálních sítí jako jsou Facebook nebo Twitter získavají zahrádkáři a nadšenci mnohem větší zpětnou vazbu než v minulosti, která je motivuje k další práci.

Přehled aktuálních zahradních trendů
1. Kuchyňská zahrada
Současným největším celosvětovým trendem je pěstování vlastních bylinek a zeleniny. Pěstitelé díky tomu s jistotou ví, odkud jejich kuchyňské suroviny pochází a jaké prostředky byly použity při pěstování. Kuchyňská zahrada také šetří peníze a čas strávený nákupem v supermarketu.

2. Organická zahrada
V důsledku rostoucího odmítavého postoje k používání pesticidů při hromadném pěstování ovoce a zeleniny je jednoznačně na vzestupu domácí ekologické zahradničení, které nabízí zdravou a levnou alternativu. Spolu s populárními kuchyňskými zahradami bude tento trend pokračovat i v příštích letech, podobně jako například ve 40. a 50. letech minulého století.

3. Relaxační zahrada
Díky zrychlujícímu se životnímu stylu roste i naše potřeba vyhnout se všudepřítomnému stresu. Místem úniku je pro stále více lidí zahrada, kde vládne uklidňující příroda. Letošní rok by měl tento trend potvrdit, zahrady budou ve větší míře sloužit jako místo, kde si lze odpočinout po práci, zrelaxovat a najít ztracený klid.

4. Stylová zahrada
Ať už hovoříme o oblečení, módě nebo třeba bydlení, styl hraje v našich životech důležitou roli. V možnostech jak vyjádřit svoji osobnost, se do popředí stále více dostává úprava zahrad. Díky tomuto přístupu se z běžných zahrad stávají opravdová umělecká díla.

5. Divoká zahrada
Vedle stylových zahrad můžeme hovořit i o rostoucím trendu takzvaných divokých zahrad. Místo na první pohled elegantních a dobře organizovaných zahrad vznikají prostory, kde je přírodě dán volný průběh.

6. Zahrada jako společenské místo
Stále častěji se zahrada využívá ke zvětšení našeho obytného prostoru. Ze zahrad se stávají skutečné společenské prostory, místa, kde trávíme náš čas a bavíme se s rodinou nebo přáteli. Důkazem toho je třeba stále populárnější grilování, využívání zahradního nábytku nebo růst výdajů na vytápění teras.

7. Městská zahrada
Dávno už neplatí, že města nejsou vhodná pro vznik a budování zahrad. Letos naopak můžeme očekávat prudký nárůst městského zahradničení, které představuje důležité pojítko s přírodou. Dokonce se ukazuje, že opravdové nadšence nezastaví ani nedostatek volného místa – svědčí o tom například rostoucí fenomen tzv. guerilla gardeningu, který spočívá v sázení a udržování zeleně na veřejných místech bez svolení úřadů.

8. Svěží zahrada
Tradiční prořezávání rostlin a stromů zůstane výrazným trendem i v roce 2010. U tohoto typu zahradničení nejde tolik o styl a klasické plánování, rozhodující je radost z péče o rostliny a stromy a snaha vytvořit takovou zahradu, která po celý rok vypadá svěže a dobře.

9. Kontejnerové zahrady
Stále populárnější zahradničení v kontejnerech a nejrůznějších nádobách je odpovědí na skutečnost, že všichni zkrátka nemají dostatečné místo nebo prostředky na vlastní zahradu. V tomto případě ale stačí jen balkón nebo terasa. Protože tyto malé zahrady přinášejí vedle dobrého pocitu ze zeleně také zdravé a relativně levné potraviny, budeme i letos svědky další vlny tohoto typu zahrádkaření, pěstovat se bude hlavně zelenina.

10. Skleník
Pro řadu zahrádkářů je skleník něčím více než místem, kde rostou rostliny. Skleník je prostorem, kde se z obyčejných zahradníků stávají opravdoví pěstitelé, skleník je znamení prestiže. Pro internetové blogery je tento typ zahrady opravdovým pojem, jehož důležitost vzrůstá geometrickou řadou, podle toho, čím víc na sever se pohybujete.

Global Garden Report si v anglické verzi můžete stáhnout zde: www.husqvarna.com/press

O společnosti Husqvarna:
Husqvarna je vedoucí světovou autoritou ve výrobě sekaček, řetězových pil a nesených benzínových ručních nářadí, jako jsou křovinořezy a vyžínače. Husqvarna je také jedním z vedoucích podniků v řezací technice a diamantovém nářadí pro stavebnictví a průmyslu kamene.

Global Garden Report 2010 (HUSQVARNA)

Global Garden Report 2010 (HUSQVARNA)

Barbora Kočová, Husqvarna Marketing Coordinator, tel: 274 008 918
Linda Hodíková, Euro RSCG Public Relations, tel: 725 786 768
www.husqvarna.cz
11 článků v tomto tématu
05.12. 2018
3.09 kB čtenářů
Advent v přírodním stylu
Blíží se Vánoce – a mělo by to být vidět nejen v domě, ale i na zahradě. Pokud přednostně využijete materiály, které vám připravila příroda, nemůžete udělat chybu.
07.11. 2018
1.79 kB čtenářů
Hantavirus přenášený myším trusem
V poslední době se znatelně zvýšil počet lidí nakažených hantavirem. Tento virus přenáší především norník rudý, který sice žije hlavně v lesích, ale vyskytuje se také v přírodních
27.08. 2018
2.24 kB čtenářů
Motýli: Žluťásek řešetlákový
Kromě charakteristické barvy, která však po zimě může být vybledlá až skoro do běla, upoutá u žluťáska řešetlákového (Gonepteryx rhamni) pozornost tvar křídel, která vybíhají v
27.08. 2018
2.62 kB čtenářů
Motýli: Dlouhozobka svízelová
Na rozdíl od ostatních lišajů létají dlouhozobky přes den, dokonce s oblibou v největším horku okolo poledne. A na rozdíl od většiny ostatních motýlů na květ vůbec nemusí usednout –
25.08. 2018
2.47 kB čtenářů
Noční život na zahradě
Četní obyvatelé zahrad vylézají ze svých úkrytů až po západu slunce. K životu ve tmě jim slouží několik překvapivých triků.
25.08. 2018
1.72 kB čtenářů
Motýli: Otakárek fenyklový
Housenka, kterou byste neměli přehlédnout. Nejenže je nápadně zbarvená, patří také jednomu z našich největších a nejkrásnějších motýlů – otakárku fenyklovému (Papilio machaon).
25.08. 2018
2.20 kB čtenářů
Motýli: Babočka admirál
Babočka admirál (Vanessa atalanta) je nezaměnitelná a u nás téměř všudypřítomná. Spíše než na květinách však hejna admirálů koncem léta a na podzim spatříte na spadaném ovoci.
23.08. 2018
2.65 kB čtenářů
Motýli: Babočka paví oko
Babočka paví oko (Inachis io) je jeden z našich nejběžnějších motýlů. Vyskytuje se prakticky všude, nejen v nížinách, ale i v horách, na venkově i ve městech. Kromě malých nároků na
06.08. 2018
2.89 kB čtenářů
Léto patří ještěrkám
Dříve jsme mohli ještěrku obecnou zahlédnout kolem živých plotů, při okrajích cest a na plotech. Dnes z některých oblastí zcela vymizela. Přírodně pojaté zahrady jí však nabízejí nový
04.07. 2018
2.27 kB čtenářů
Rojení světlušek
Malá světélka, která blikají ve tmě – vylétávající světlušky nepřehlédnete. Ale proč vlastně svítí? Samečci poletují a upozorňují na sebe světelnými signály samičky připravené
04.06. 2018
4.68 kB čtenářů
Včely - lékárna skrytá v úlu
Včely dodávají člověku nejen med. Produkují také léčivé látky v podobě nashromážděného pylu, včelí tmel neboli propolis a mateří kašičku známou pod označením Gelée royale.
Diskusní fórum / Ostatní nezařazené
31.08. 2018
909 čtenářů
Hodí se k velkému sušení sušička Yden D5
28.05. 2018
1.15 kB čtenářů
Fotografie pro články - červen
23.12. 2017
1.47 kB čtenářů
PF 2018
24.12. 2016
1.85 kB čtenářů
PF 2017
31.12. 2015
4.27 kB čtenářů
Pf 2016
24.12. 2014
5.77 kB čtenářů
PF 2015
24.03. 2014
4.21 kB čtenářů
Nové dveře
31.12. 2013
12.24 kB čtenářů
PF 2014
22.12. 2012
8.19 kB čtenářů
PF 2013
10.12. 2012
21.56 kB čtenářů
Ptactvo - kdy a jak krmit
20.06. 2012
9.84 kB čtenářů
Rozmary počasí