Ovoce - když výnosy nejsou (1)

Poslal(a) 07.09. 2015 21:47:26 (11222 čtenářů)

Neuspokojivé výnosy
Po letech hojnosti se mohou dostavit opakovaně i roky, kdy výnosy prostě nejsou. Někdy mají poklesy úrod snadné vysvětlení, jindy se na ně přichází spíše náhodou, nebo podrobnější analýzou všeho, co okolo zahrady děje. Ze školek bychom měli mít rostliny zdravé, bez napadení chorobami a škůdci. Podle toho, kam ovocné výpěstky sázíme, se k nim škůdci a choroby dostávají buď okamžitě, nebo s několikaletým zpožděním. Obyčejně nás velmi mrzí, když některé plody opadají, nebo jsou napadené červivostí, houbovými chorobami, ale nijak nás nezneklidní, že keře a stromy mají poškozenou listovou plochu i jednoleté výhony, na kterých se mnohdy již v další sezoně může ukázat úroda. Mnoho věcí neřešíme – muselo by se stříkat….

Ovoce - když výnosy nejsou: skvrnitost listů jahodníku, foto 1

Jahody
Když sadbu na zahradě několikrát otočíme, naše milované jahody postupně ztrácejí výkonnost. První rok je to po nové výsadbě ještě solidní, ale další roky už klesá jak množství, tak i kvalita úrody, objevují se hnijící a plesnivé jahody ve větší míře než dříve. Trápí nás, že občas zaschne nějaká rostlina, stopky poupat nakusuje květopas, plody kosové, špačci, mnohonožky či slimáci, ale mnohdy nevidíme, že se snižuje násada květů. Až po sezoně si uvědomujeme, že těch škůdců a chorob bylo dříve skoro stejně, ale koš s celkovou sklizní je o mnoho menší, než byl dříve. Příčinu můžeme hledat v sadbě, ve hnojení, v zamoření rostlin či pozemku houbovými chorobami. Úspěšná odrůda již po druhém přemnožení může být napadena virózami do té míry, že výrazně klesá výnos. Občas se nástup viróz podaří částečně překrýt zvýšenou péčí (hnojení na list, doplňování stopových prvků do půdy, výsadba do „panenských půd“), ale i tak bychom se nad situací měli zamyslet. Pokud sadbu dostaneme od souseda (známého, nějakého zkušeného jahodáře) už to není sadba originální, už v sobě může mít nějakou tu virózu, která se do rostliny dostala prostřednictvím savého hmyzu. Je-li postižená matečná rostlina, jsou virózní i odnože. Ještě když se dostanou k sobě jahody z různých míst, zahrad, může již v dalším roce výnos výrazněji klesnout. Savý hmyz přenese viry z jedněch do druhých a dva viry vedle sebe natropí více škod. Řešením je likvidace rostlin a výsadba nových jahod přímo od certifikovaných množitelů. Výnos a odolnost rostlin může výrazně ovlivnit i tolerování chorob listů – skvrnitostí a padlí.

Pokud se jahodník vrací na stejné místo v zahradě dříve než za 4-5 let, je dobré před jeho výsadbou pozemek částečně desinfikovat nejvyšší doporučenou dávkou dusíkatého vápna a nezapomenout odečíst množství dusíku obsaženého v tomto hnojivu. Pokud se tak nestane, mohlo by dojít k dalšímu negativnímu ovlivnění výnosu – vysoký obsah dusíku může blokovat v době tvorby květů další živiny a porost sice bude bujný, „šťavnatý“, ale květů bude mít málo.

Maliník a ostružiník
Výnosy u zdravých maliníků a ostružiníků narůstají do pátého, šestého roku a pak by se měly nějaký čas udržet. Překážkou může opět být napadení virózami, ale i nenápadnými škůdci (roztoči) a též houbovými chorobami. Při zanedbaném hnojení se u porostů objevuje napadení didymelovým odumíráním maliníku a ostružiníku, u častěji i rzivost ostružiníku a maliníku. Obě choroby dokážou zdecimovat porost do té míry, že musí být zlikvidován. A mnohdy by stačilo jen přihnojit, probrat výhony tak aby si vzájemně tolik nestínily. Roztoči sají na malinkých plůdcích, narůstající plody se nerovnoměrně vyvíjejí, v plodenství jsou části nedozrálé, vedle přezrávajících. Ale do jara na to obyčejně zapomeneme a ošetřit rostliny v době před rašením některým ze sirných přípravků nás nejspíše ani nenapadne.

U malin je situace poněkud horší. Jsou častěji a významněji napadány virózami. Prakticky z roku na rok může velkoplodá odrůda „zplanět“ či „zdegenerovat“, plody se zmenší sotva na polovinu, a i když násada zůstane stejná, výnos se u špičkových malin dostane na úroveň těch lesních. Rostlina je stejně vysoká a jediné, co ukazuje na nějakou změnu, jsou světlé skvrny na listech v celém trsu. Na rostlinu přinesl některý ze zástupců savého hmyzu nejméně jednu z viróz.

Rybízy a angrešty
Výnosy keřových rybízů a angreštů by měly být jisté alespoň 10–20 let. Pravidelné hnojení, obnovování větví v keřích tomu dává správný základ. Ony rybízy a angrešty udrží solidní výnos i v případě, že se o ně tak dobře nestaráme. To co může výnosy ovlivnit daleko více je napadení chorobami a škůdci. Ne každý už má na zahradě černé rybízy odolné hnědému padlí angreštovému, rzi vejmutovkové, roztoči. Žádný rybíz není odolný proti napadení mšicemi. Ty dokážou výrazně zredukovat roční přírůstky a ještě „zašpiní“ listy medovicí, na které se pasou černě, což vede k omezení fotosyntézy u mladých listů a k dalšímu oslabení rostlin.

U hnědého padlí angreštu nám nejvíce vadí to, že znehodnocuje ovoce, méně již, že postihuje nejmladší orgány keře – listy i výhony. Pokud je neodstraníme a rostliny neošetřujeme, zakládáme si na stále větší problémy jak s kvalitou, tak i s množstvím sklizených plodů. Zcela mimo naše snažení je napadení roubovaných rostlin šedou hnilobou. Do doby než přišly polední podivné zimy, se dalo říct, že se více projevovala po tuhých zimách, ale ona po letošní zimě-nezimě si vybrala mnohem větší daň než v zimách jiných.

Foto1: U mnoha pěstitelů péče o rostliny jahodníků končí zaléváním ped poslední sklizní. Ovšem měla by pokračovat i dále, je třeba se postarat i o zdravý list (napadení skvrnitostí listů jahodníku).
Foto3: Padlí na angreštu

Foto2: Při vhodných podmínkách může hnědé padlí angreštové napadnout i listy josty. Toho si obyčejně ale ani nevšimneme..

Ovoce - když výnosy nejsou: padlí na angreštu, foto 2

Ovoce - když výnosy nejsou: hnědé padlí angreštové na listech josty, foto 3

Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: ovoce výnosy

07.02. 2018
5.63 kB čtenářů
Praktická zeleninová zahrada
20.04. 2009
60.67 kB čtenářů
Vaccinium corymbosum 'Bluecrop' - borůvka chocholičnatá
23.08. 2010
30.62 kB čtenářů
Vaccinium corymbosum 'Blue Ray'- kanadská borůvka
02.10. 2017
4.73 kB čtenářů
Malus 'Šampion' - jabloň
15.09. 2008
14.11 kB čtenářů
Prevence a ochrana zeleniny a ovoce (2)
24.03. 2016
11.07 kB čtenářů
Ovocná zahrada - opylování (1)
09.11. 2015
10.97 kB čtenářů
Ovocná zahrada od A do Z (1)
24.01. 2016
8.37 kB čtenářů
Ovocná zahrada - nakupujeme (1)
10.11. 2011
63.21 kB čtenářů
Sloupovité jabloně - ovoce i do malé zahrádky
09.11. 2015
15.42 kB čtenářů
Ovocná zahrada od A do Z (2)
14.10. 2015
12.33 kB čtenářů
Podmínky pěstování ovoce - půda a klima
Diskusní fórum / Užitkové rostliny
24.10. 2018
1.53 kB čtenářů
Sklizeň topinamburů
23.10. 2018
1.23 kB čtenářů
Podzimní kedlubny
23.10. 2018
1.21 kB čtenářů
Ochrana salátu
23.10. 2018
1.14 kB čtenářů
Pozdní tykve
23.10. 2018
1.73 kB čtenářů
Jahodník zalévání
27.09. 2018
1.85 kB čtenářů
Nezralá rajčata
27.09. 2018
1.58 kB čtenářů
Kukuřice - pěstování
27.09. 2018
1.56 kB čtenářů
Ozimé odrůdy cibule
27.09. 2018
1.38 kB čtenářů
Tykve - pěstování
12.09. 2018
1.72 kB čtenářů
Podzimní výsevy
12.09. 2018
2.67 kB čtenářů
Cibule sazečka - výsadba