Zahradní borůvky pro chuť i zdraví

Poslal(a) 28.10. 2015 11:07:06 (16747 čtenářů)

Zahradní borůvky pro chuť i zdraví: odrůda Toro, foto 1

I když zahradní (kanadské) borůvky znám možná třicet let a na zahradě je mám, nemyslel bych, že se dá jejich pěstování podlehnout. Bydlím v Jihočeském kraji, kde jsou lesy plné borůvek klasických. Ty kanadské (správně borůvka chocholičnatá) jsem bral jako něco na zobání, bez perspektivy vysokého výnosu. Navíc se o ně v zahradě dělíme s místním ptactvem.

Zahradní borůvky pro chuť i zdraví: rostliny v červenci, foto 2

Možná proto, že borůvky spalují břišní tuk, nemají ptáci, kteří se na nich v mojí zahradě přiživují problémy s figurou, i když se jich nacpou, co to jde. Kdyby nám jich nechali víc, měli bychom i my štíhlejší pas, méně nezdravého cholesterolu v krvi. A babičce by urovnaly hladinu cukru v krvi. Borůvky mají slušné antioxidační účinky na organismus, podporují mozkové funkce, srdeční činnost, působí i proti některým formám rakoviny, pomáhají namáhanému zraku, zpomalují nástup Alzheimerovy choroby, mají antibiotické účinky. V zahradě jsou ještě další dva druhy ovoce, které mají podobné účinky a v části sezony je mohou nahradit – černý rybíz a maliny.

Po návštěvě borůvkové farmy pana Hustého v Provodově mě ty zahradní borůvky vzaly u srdce. Řady keřů v plné plodnosti, v nové výsadbě keře mladé, tříleté už se solidní násadou. Doma mám plůdky o trochu větší, než mají „borůvky lesní“, ale tady jsem viděl odrůdy s plody mnohem většími. A podle hospodáře to není zas takový problém se pěkných sazenic dopěstovat. Vytvořit podmínky sazenicím a i dospělým rostlinám lze i v místech s horšími půdními podmínkami. Na pozemku kde rostou, byl původně jen pravý valašský jíl. Borůvky jsou vysazeny do „strouhy“ cca metr široké a třicet centimetrů hluboké. Na několika místech je udělaná drenáž, aby se v ní nehromadila po deštích voda. Strouha je naplněná bílou rašelinou (říká se jí obyčejně baltská, dováží se například z Litvy) a v ní jsou borůvky vysazeny. Nad povrch je navýšen kopeček cca 15 cm mulče ze štěpky. Ta brání výparu vody z rašeliny. Hnojení zajišťují hnojiva typu Osmocotte, Plantacote, je možné používat i ve vodě rozpustná speciální hnojiva určená na borůvky. Není vhodné používat granulovaná hnojiva typu Cererit, NPK (rychle zasolují substrát). Voda na zálivku by měla být čistá, bez minerálů, i u dešťové vody je vhodné upravovat pH pod hodnotu 6. Nezalévá se denně, mulč udrží optimální vlhkost rašeliny delší dobu.

V zahradě lze doporučit pro jednotlivé rostliny vykopání jámy 100x100 cm do hloubky maximálně 60 cm. Pokud je jáma v nepropustném materiálu, je třeba zajistit její odvodnění. Borůvky bez většího poškození spíše snesou sucho, než delší podmáčení. I na zahradě je vhodné výsadbu namulčovat, aby rašelina okolo rostliny nevysychala. Nejlepším materiálem je i z hlediska udržení pH kůra z borovic. Pomalu se rozkládá, zachytává část solí ze zálivkové vody. Ideální při větším počtu keřů je závlaha. Lze jí vedle zálivky čistou vodou doplňovat, nebo zcela zajišťovat přísun živin pro rostliny, u vody je možné upravit optimální pH, je možné ji zbavit minerálních látek zasolujících substrát.

Borůvky lze pěstovat i v běžných půdách s vysokým obsahem organického podílu, pH se v nich upravuje zarýpáváním síry (nejméně šest měsíců před výsadbou). Ta se mění působením bakterií na kyselinu sírovou, snižuje pH půdy. Rostlinám vyhovuje pH 4,2-5,2. Pokud je nižší projeví se to popálením listů, vyšší pH způsobuje chlorózy. Vzhledem k tomu, že není jednoduché stanovit množství síry vhodné k úpravě na optimální pH (lehčí a písčité půdy mají jinou potřebu než těžké, svou roli hraje i obsah organického podílu), je sice pracnější, ale v podstatě jednodušší příprava rašelinového lože.

Od pana Hustého se dozvíte i to, že je třeba mít vedle sebe více odrůd. Vzájemně se opylují, lépe nasazují kvalitní plody. Podle toho, kolik keřů máte, si můžete vybírat. Buď pěstujete odrůdy zrající ve stejnou dobu (máte větší výnos najednou), nebo vysadíte odrůdy zrající v delším časovém období. Sklizeň se dá rozložit až do čtyř měsíců. Nejranější Duke zraje už koncem června Elliott až v září. Borůvky lze docela dobře skladovat v chladu. Ve srovnání s malinami a jahodami vydrží mnohem déle. Z tohoto pohledu je špičková odrůda Brigitta, tu lze bez větší úhony a ztráty kvality uchovat 3-4 týdny.

Vysazované rostliny by měly dobře růst, měly by mít mladé výhony. Rostliny, které v kontejneru sice plodí, ale nemají přírůstky, se po výsadbě nejprve musí vzpamatovat (někdy rok ale i dva) a začít růst, bujně rostoucí rostliny lépe plodí a přirůstají. Na rostlině by měly být nejstarší pětileté výhony. V příští sezoně plodí letos narostlé výhony. Borůvky dobře snášejí i totální seřezání („na pařez“). Rok z nich sice není úroda, ale další sezonu to slušně vynahradí. Výnos z jedné dospělé rostliny ve slušných podmínkách je okolo čtyř kilogramů plodů. Keře jednotlivých odrůd dosahují výšky od 150 cm (např. odrůda s největšími plody – Chandler), do dvou metrů (např. Elliot). Mezi odrůdami jsou rozdíly nejen ve velikosti bobulí a dobou zrání, velikostí keřů, ale i v odolnosti proti zimním mrazům (citlivější je ze jmenovaných Brigitta a Chandler), v odolnosti k horším půdním podmínkám (odolnější jsou například odrůdy Patriot, Barkeley). Mezi zahrádkáři je oblíbená sladká odrůda Goldtraube, např. klony Goldtraube 23, Goldtraube 71.

Škůdci a choroby: V prostředí s nevhodným (vyšším) pH se na rostlině projevují chlorózy. Rostliny je třeba dostatečně hnojit, aby dobře přirůstaly. Rostliny, které rostou málo, se musí přihnojovat opatrně, méně. Teprve když se probudí a začnou růst, mohou dostat dávku jako rostliny v růstu. Kořeny rostlin bývají lahůdkou pro hryzce, pro ponravy a některé další škůdce, kteří ožírají kořeny. Plody miluje snad veškeré ptactvo, které není hmyzožravé. Proto je vhodné na rostliny natáhnout síť, a dostatečně pevně ji připevnit k zemi. Viděl jsem kosáky, jak se snaží protlačit, podlézt síť v místech, kde byla trochu volnější. Nevadilo mu, že na síti nechal pár pírek z hlavičky, že se ušpinil od prachu. Jakmile se prodral dovnitř, oklepal se, upravil si peříčka a pustil se do sklizně. Část do zobáčku a bohužel další bobule otluče na zem. Z doslechu vím ještě další způsob jak keře ochránit. Když se v okolí toulají kočky, prý je dobré dávat jim mlsky mezi keře. Zvyknou si tam chodit a hledat jestli tam zase nemají něco na zub. A to kosáci nemají rádi.
Provodov najdete na mapě několik kilometrů od Zlína. Pokud budete někde v okolí, doporučuji se na pěstování borůvek v tomto místě podívat. Dozvíte se a uvidíte mnohem více, můžete si odnést nejen zkušenosti, ale i nějakou tu sazenici a rašelinu.

Fotografie:
Foto 1. Odrůda Toro - na této rostlině už se sklízelo, podle stopek nejméně deset bobulí.
Foto 2. Takové přírůstky by měly mít v červenci kvalitní rostliny, říká pan Hustý.
Foto 3. Plodná odrůda se sladkými plody, vhodná pro zahrádky - Goldtraube 23.
Foto 4. Na ochranu před ptactvem a kroupami je nad plantáží natažená síť.
Foto 5. Mladá výsadba, ve které se v řadách střídají odlišné odrůdy. Mulč je překrytý plachtou, ke každé rostlině je zavedena závlaha.

Zahradní borůvky pro chuť i zdraví: odrůda Goldtraube 23, foto 3

Zahradní borůvky pro chuť i zdraví: síť na ochranu proti ptactvu, foto 4

Zahradní borůvky pro chuť i zdraví: mladá výsadba, foto 5

Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: zahradní borůvky

12.05. 2011
31.27 kB čtenářů
Vaccinium corymbosum - kanadská borůvka
07.07. 2018
5.44 kB čtenářů
Borůvky
25.10. 2008
60.13 kB čtenářů
Vaccinium corymbosum - kanadská borůvka
03.01. 2008
95.01 kB čtenářů
Vaccinium corymbosum - borůvka kanadská
25.01. 2015
14.41 kB čtenářů
Borůvky - zdravé a chutné
17.05. 2018
9.47 kB čtenářů
Pěstování borůvek
08.07. 2010
24.08 kB čtenářů
Červenec - užitková zahrada (1)
12.10. 2018
2.81 kB čtenářů
Podzimní listí
04.12. 2008
34.67 kB čtenářů
Leucothoe - leukotoe
31.01. 2008
27.20 kB čtenářů
Únor v zahradě (1)
07.09. 2008
27.63 kB čtenářů
Září v zahradě
Diskusní fórum / Ovocné dřeviny
12.05. 2019
21.65 kB čtenářů
Broskvoň - kadeřavost listů
24.10. 2018
1.43 kB čtenářů
Kdy sklízet jablka a hrušky?
03.09. 2018
1.96 kB čtenářů
Líska - sklizeň
29.08. 2018
2.27 kB čtenářů
Jabloně - výběr podzimních odrůd
09.04. 2018
4.19 kB čtenářů
Réva vinná - výsadba
26.06. 2017
4.98 kB čtenářů
Mirabelka - pěstování
22.05. 2017
15.45 kB čtenářů
Líska - pěstování
11.05. 2017
4.08 kB čtenářů
Jabloň - pěstování
11.05. 2017
47.53 kB čtenářů
Broskvoň - pěstování
04.05. 2017
4.91 kB čtenářů
Nektarinka - pěstování
25.04. 2017
6.65 kB čtenářů
Třešeň - postřik proti monilióze